Vánoce zřejmě v lockdownu. Podle Jaroslava Flegra dělá vláda všechno pro to, aby se situace dál zhoršovala

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

Každý týden bude dvojnásobně horší než ten předcházející, do tří týdnů nemocnice začnou omezovat běžný provoz a situace spěje k dlouhému lockdownu. Tak vidí závěr koronavirového roku evoluční biolog a profesor Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63). "Přijde mi, že dosavadní vláda už má jediný cíl, tedy předat té nové vládě Česko v co nejhorším stavu a tím ukázat, že nová vláda zvládá epidemii a ekonomické problémy ještě hůř než ona," uvedl vědec pro ŽivotvČesku.cz.

Každý, kdo sleduje počty pozitivně testovaných, reprodukční číslo nebo počet hospitalizovaných, tak vidí, že situace v Česku není dobrá a stále se zhoršuje.

V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň téměř o tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět. Podle Jaroslava Flegra vše směřuje k tomu, že Česko skončí v lockdownu.

"Myslím si, že už tento týden se dostaneme nad deset tisíc nakažených denně a tento počet se bude dál každý týden zhruba zdvojnásobovat. Na plnou rychlost už nejspíš najede i růst počtu hospitalizovaných pacientů - kvůli odstupu mezi nákazou a hospitalizací byl zatím nárůst počtu pacientů trochu pomalejší, ale to teď virus rychle dožene. I v nemocnicích proto můžeme nyní očekávat nárůst pacientů z týdne na týden vždy na dvojnásobek. Nyní máme 1500, za týden budeme mít 3000, za 14 dnů se dostaneme na číslo klidně kolem 6000 pacientů v nemocnici. A mám takový neurčitý dojem, že za 14 dnů svět nekončí, takže ani těch 6000 pacientů není ani zdaleka konečné číslo. První omezování zdravotní péče v některých nemocnicích uvidíme už tento týden, prakticky všechny nemocnice budou omezovat běžný provoz do tří týdnů. Jsem opravdu zvědav, za jak dlouho dojde i politikům, že jejich geniální strategie zastrčit hlavu do písku, opatření přijímat jen naoko a tvářit se, že je všechno vlastně v pořádku, ani na počtvrté nezabere. Zatím pokaždé vlnu epidemie ukončil až lockdown," sdělil pro ŽivotvČesku.cz vědec, který je přesvědčen, že zatahovat nyní za záchranou brzdu je už pozdě a současná vládní opatření, která mají pomoci v boji s epidemií, jsou zcela nedostatečná.

"Samozřejmě, že současná opatření k zlomení křivky nestačí. I loni byla opatření přísnější, měli jsme tu mírnější variantu viru, lidé byli ochotnější se dobrovolně omezovat a stejně musel přijít až lockdown, aby se exponenciální nárůst nakažených a pacientů zastavil. Nevidím jediný důvod, proč by tomu mělo být letos jinak. Promořenost a proočkovanost jen snížily zhruba na polovinu podíl lidí, kteří se dostanou po nákaze do nemocnice. To znamená, že jsme si nadělili týden času, po který může epidemie volně probíhat, než nám opět zahltí nemocnice. Loni to bylo při 17 tisících nakažených denně. Letos to bude o týden později, při 34 tisících nakažených denně. Prakticky všechna současná vládní opatření jsou nyní nastavená tak, že nemohou fungovat, případně tak, že mohou momentální situaci leda zhoršovat," vysvětlil Jaroslav Flegr, co Česko čeká a do detailu rozebral, proč opatření, která vydává ministerstvo zdravotnictví považuje za nedostatečná.

"Do první kategorie patří použití antigenních testů určených pro osoby s příznaky onemocnění k preventivnímu testování bezpříznakových osob. Do té druhé zase konec proplácení preventivních testů. Proklamovaný cíl tohoto opatření - donutit váhající k očkování, může přinést nějaká pozitiva až koncem prosince, případně spíše až v novém roce, ale to už bude pozdě. Nyní se projeví pouze negativa opatření, tedy snížení počtu prováděných testů a s tím související zrychlení šíření viru. Přijde mi, že dosavadní vláda už má jediný cíl, tedy předat té nové vládě Česko v co nejhorším stavu a tím ukázat, že nová vláda zvládá epidemii a ekonomické problémy ještě hůř než ona. Že kvůli tomu budou tisíce lidí zbytečně umírat a miliony se trápit ve zbytečném lockdownu je představitelům odcházející vlády, upínajícím pozornost k příštím, pokud možno předčasným volbám, zřejmě jedno. Nejsem politolog, ale i tak si troufnu odhadnout, že Babiš dobře ví, že dvoukolové prezidentské volby patrně nevyhraje, a že tedy pokračování dosavadní beztrestnosti mu může zajistit pouze jím ovládaná vláda," sdělil pro ŽivotvČesku.cz biolog, ve kterém současný postup ministerstva zdravotnictví vyvolává velký neklid.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.