Profesor Jiří Beran: Testovat by se měl jen člověk s příznaky. Uvedl, co před delta mutací chrání třináctkrát víc než očkování
Současná protiepidemická opatření stanovují, že lidé se musí prokazovat při využívání většiny služeb bezinfekčností. Očkovaným stačí certifikát, neočkovaní pak musí předložit platný a především negativní test. Podle mezinárodně uznávaného odborníka je ale testování před vstupem do podniku nesmyslné, stejně jako to plošné. "Testování je potřeba u všech, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne, ale jen v případě nějakých příznaků," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran.
V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479. "Osobně si myslím, že testovat by se měl jen člověk, který má příznaky, bez ohledu na to, zda je očkovaný či neočkovaný. Měli bychom přejít na ten typ kontroly onemocnění, ne typ kontroly viru a měli bychom se zabývat lidmi, kteří mají příznaky a jsou pozitivně testovaní. Nemá cenu chodit po ulici, shánět mladé lidi a zjišťovat, jestli je u nich pozitivita na virus. Testování je potřeba u všech, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne, ale jen v případě nějakých příznaků," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jiří Beran.
Dne 8. listopadu pak proběhlo druhé kolo testování na covid-19 ve školách, které odhalilo 3423 pozitivních případů. Další kolo proběhlo v pondělí a dvě jsou plánována na 22. a 29. listopadu. Podle epidemiologa a vakcinologa Jiřího Berana však testování zdravých lidí nedává smysl a podstupovat by ho měli jen ti, kteří mají příznaky onemocnění covid-19. Odborník zmínil právě testování ve školách jako důkaz zbytečnosti testování u těch, kteří nevykazují příznaky nemoci.
"To se ukázalo už u školní mládeže, kdy provedli velké testování. Z toho vyšla malá čísla pozitivních antigenních testů a z nich se polovina potvrdila PCR testem, ale pak se zjistilo, že nikoho nenakazili. Tohle není potřeba vůbec zjišťovat, pokud nevíte, kolik lidí ten člověk nakazil a pokud nenakazil nikoho, nemá cenu to dělat. Zase jsme u toho, že chceme nemocné," vysvětlil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog a vakcinolog.
Nedávné zpřísnění opatření zvedla zájem o očkování, především pak u lidí, kteří se nechtějí nechat často testovat proto, aby mohli opakovaně do restaurace či zajít do hospody a nemuseli vynakládat prostředky na drahé testy. Zároveň se dnes už ví, že nakazit se může i očkovaný člověk, který navíc vir může šířit. Očkovaný ale zabraňuje těžším průběhům nemoci.
"Od začátku byla chyba v tom, že všichni říkali, že očkování je tečka za koronavirem. Já se přiznám, že se mi ježily všechny chlupy na těle, když vystupoval jeden z těch lékařů a říkal, ať se lidé nespoléhají na onemocnění, protože je nezachrání, ať se nechají očkovat a pokud možno 7 dní po prodělání nemoci. To se ukázalo jako obrovská špatnost a není možné to takhle dělat. Víme, že lidé, kteří onemocnění prodělali, tak jejich ochrana vůči delta mutaci je třináctkrát větší než ochrana dvěma dávkami vakcíny. Když ty lidi přeočkujete, ochranu jim zvednete jen dvakrát. Zásadní je přirozená ochrana, ale tu nelze praktikovat u lidí, kteří jsou z rizikové skupiny, což jsou starší 60 let a všichni mladší s chronickým onemocněním typu cukrovky či hypertenze. Tyto lidi je třeba očkovat," dodal mezinárodně uznávaný profesor Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.