Reklama:

Pohřeb, ze kterého lidé odcházejí veselí. Ano, to je možné v Česku. Šéfka přírodního hřbitova promluvila o pozoruhodné službě

Pohřbívání ke kořenům, lesní hřbitov
Pohřbívání ke kořenům, lesní hřbitov
Foto: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2021

Ne každého nadchne představa, že by měl po smrti odpočívat mezi mramorovými deskami na pochmurném hřbitově. Pro ty, kdo by si raději představovali pro sebe nebo své blízké spíše něco optimističtějšího, je tu ekologický hřbitov nazývající se Les vzpomínek. "Řada obřadů posledního rozloučení, které u nás připravujeme, je vlastně docela veselá," řekla pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatelka a správkyně netradičního hřbitova a zároveň průvodkyně posledními rozloučeními Blanka Javor o službě, kterou pomalými krůčky začíná vyhledávat více a více Čechů.

Reklama:

Smrt je v dnešní době téma, které se řada lidí snaží vytěsnit na okraj své mysli. Řada nebožtíků je pochována zcela bez obřadu, protože si jej buď sami nepřáli, nebo je návštěva pohřební služby, obřadní síně a hřbitova pro pozůstalé natolik pochmurná, že ji ve svém zármutku nedokážou absolvovat. Dalším faktorem je finanční stránka. Ti, kteří se důstojného sbohem i přesto nechtějí vzdát, mohou od roku 2015 využít Les vzpomínek, přírodní hřbitov, o který pečuje Správa pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům, která se specializuje na netradiční poslední rozloučení.

Reklama:

"Lidí, kteří si přejí, abychom pro ně připravili poslední rozloučení se zemřelým, docela přibývá. Za poslední rok jsme v Lese vzpomínek uspořádali kolem 120 obřadů," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Blanka Javor a zájem prý nadále roste.

Malebný lesní hřbitov se nachází v pražských Ďáblicích a zesnulí jsou zde ukládáni pod stromy v kompostovatelných urnách. "Momentálně není možné pohřbít pod stromy těla v rakvích, ale do budoucna plánujeme druhý hřbitov, který ponese název Louka vzpomínek. Zde již bude možné pohřbívat těla," uvedla pro Životvčesku.cz správkyně hřbitova s tím, že organizace plánuje také vlastní pohřební službu, aby pozůstalí nemuseli využívat služeb konvenčních krematorií.

Přípitek? Proč ne

Kdo si představuje pohřeb jako formální událost, na které se sejdou zachmuření lidé v černém a poslouchají uniformní projev řečníka, asi by se při návštěvě Lesa vzpomínek hodně divil. "Podoba rozloučení není nijak daná, vychází především z osobnosti zemřelého. Velmi často se však v poslední době setkáváme například s piknikem na počest zesnulého, nebo třeba s přípitkem. Nedávno jsme například pohřbívali pána, který pocházel z Balkánu, a jeho příbuzní pro tuto příležitost přivezli tradiční pálenku z jeho domoviny," popsala pro ŽivotvČesku.cz žena, která tak dala najevo, že pohřeb může být i poměrně veselou událostí, což nemusí přijmout konzervativně ladění lidé.

"Jiného zemřelého, mladého muže, který byl velkým fanouškem Star Wars, zase na poslední cestu vyprovázela známá znělka z jeho oblíbeného filmu. Ale jednoznačně nejoriginálnější byl pohřeb třicátníka, který byl jednak členem Hare Krišna a jednak nadšeným členem Pirátské strany. Nejprve při obřadu zpíval duchovní z jeho církve velmi hlubokým hlasem tklivou píseň. A na závěr, když jsme ukládali urnu do země pod strom, drželi jeho přátelé nad hrobem vlajku Pirátské strany," vyjmenovala pro ŽivotvČesku.cz Blanka Javor, co už za svou kariéru správkyně hřbitova zažila.

S tím, že by si lidé přišli naplánovat pohřeb sami pro sebe ještě za svého života, se v organizaci Ke kořenům příliš nesetkávají. "Daleko častěji se stává, že si lidé přijdou rezervovat místo pod stejným stromem, pod kterým již pochovali někoho ze svých blízkých," dodala pro ŽivotvČesku.cz zakladatelka netradičního hřbitova.

Kolik to stojí:

Klienti služby Ke kořenům absolvují krátkou úvodní telefonickou konzultaci, která je zdarma. Poté následuje plánování obřadu, trvající hodinu či hodinu a půl, pozůstalé přijde na 1400 až 1600 korun. Obřadu se obvykle účastní dvě dámy ze společnosti. Obřadnice si účtuje 4400 korun a v ceně je úvodní plánovací setkání, emailová a telefonická komunikace během příprav, koordinace a vedení obřadu na místě, závěrečná komunikace. Druhá asistentka, která pomůže s praktickými záležitostmi jakým je třeba úklid, vyjde na 440 korun za hodinu.

Kromě výše popsaných služeb si je možné připlatit například za hudbu, výpůjčku stanu a další věci dle nabídky. Připravit si peníze je nutné také pro úhradu ekologické urny. K dispozici jsou tři typy podle velikosti, jejichž ceny se pohybují v rozmezí 1200 až 2200 korun. Za uložení urny v Lese vzpomínek rodina zaplatí kolem 5000 korun za deset let, pokud se jedná o místo pod konkrétním stromem, místa běžná poté stojí o 1000 korun méně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: