Celníci dali stopku Tereze H., zatím se do Česka nevrací. Důvody vysvětlil bývalý elitní policista Robert Šlachta
Více jak tři roky strávila mladá Češka v láhaurském vězení Kot Lakhpat v Pákistánu a nevzdala boj o to dostat se na svobodu a zpátky do rodného kraje. Právník Češky v Pákistánu Terezy H. nakonec uspěl u odvolacího soudu a dívka měla odletět zpátky do České republiky. Ale do celého procesu zasáhla tamní celní správa, která vše brzdí. "Hledá jakoukoli možnost, aby zvrátila rozsudek a byla schopná ze sebe »smýt« vinu, která na ni v současné době padla. Myslím si, že pákistánští celníci jsou si naprosto jistí, že v ničem nepochybili," řekl bývalý elitní policista Robert Šlachta (50) pro ŽivotvČesku.cz.
Češka Tereza H., která pochází z Uherského Hradiště, byla v lednu 2018 zadržena na pákistánském letišti poté, co plánovala odcestovat do Dubaje. Britský deník The Times uvedl, že měla přijít do kontaktu s podezřelým Pákistáncem, což jí ve finále hodně uškodilo. Ale po několika neuskutečněných termínech odvolacího soudu se jí nakonec v pondělí 1. listopadu podařilo získat svobodu. Před odletem do ČR se měla dle slov europoslance Tomáše Zdechovského (42) ukrývat kvůli výpovědi proti drogové mafii na bezpečném místě, ale ani teď její problémy nekončí.
"Rozhodnutí Vrchního soudu bude podle právníka celní správy Aftab Aliho napadeno u Nejvyššího soudu. Sajfúl Malúk šel na celnici pro Terezin pas a další osobní věci. Nebyly mu však vydány," uvedl pákistánský zdroj serveru Blesk.
Na základě toho se redakce ŽivotvČesku.cz obrátila na oficiální zdroje z českého ministerstva zahraničních věcí, aby se k případu dozvěděla bližší informace.
"Proces následující po propuštění z vězení probíhá v koordinaci s právníky a rodinou, nicméně ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli není zmocněno, aby v těchto věcech komunikovalo. Pokud by případ šel k Nejvyššímu soudu, což momentálně nemohu potvrdit, ale ani vyloučit, nadále platí, že se jedná o spor na právní úrovni mezi touto českou občankou a Pákistánem. Opět jsme nebyli zmocněni k tomu, abychom jakkoli komunikovali s médii nebo s veřejností. Takže nyní bohužel nemohu být konkrétní," zkonstatovala pro ŽivotvČesku.cz Eva Davidová, tisková mluvčí MZV.
Bývalý elitní policista, v letech 2008 až 2016 šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který pracoval také 12 let jako vedoucí brněnské expozitury Národní protidrogové centrály a před odchodem do civilu mimo jiné na celní správě, objasnil důvody, které celní správu mohly vést k tomu, že se rozhodla do odletu Češky v Pákistánu ještě zasáhnout.
"Dá se to tedy rozdělit do dvou rovin. Tereza H. musí mít samozřejmě v pořádku veškeré doklady, které má po době strávené za mřížemi propadlé a jsou nezbytné k opuštění země. Mluvíme o pasu a vízu, čili už v tomto ohledu by mohla narazit u celní správy na nějaké problémy. Dále jí nesmí chybět ani vyhotovený písemný rozsudek, který je doručen daným orgánům. Bez toho nikdo nemůže oficiálně zkontrolovat skutečnost, že jí byl ukončen trest. Na letišti funguje dvojí kontrola, tou první je celní správa. Kontroluje, zda cestující nepřeváží nebo nevyváží nějaké nelegální věci či zboží. Druhá je pak cizinecká policie, která vlastně dovoluje opustit zemi nebo přicestovat do země. Ona je mediálně známá osoba a nemůžou ji pustit jen na základě toho, že v médiích napsali, že je nevinná, vyhotovený rozsudek je nutnost," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se nabízí i další varianta toho, proč celní správa případ »komplikuje«.
Rozsudek odvolacího soudu přišel s vysvětlením, že celní správa při zadržení Terezy H. pochybila v procesních věcech. Mezi ně může patři například nezajištění odebrání otisků prstů nebo třeba samotného zavazadla, které mělo v případě Češky údajně obsahovat zásilku téměř devíti kilogramů heroinu. Ten přitom patří k tvrdým drogám a také nejvíce nebezpečným, protože na něj může vzniknout téměř velmi snadná a rychlá závislost.
"Podle dostupných informací je tam ještě jedna instance (v tomto smyslu stupeň řízení, pozn. red.). Celní správě se ze zřejmě zcela pochopitelných důvodů nelíbí rozsudek a nesouhlasí s ním. Takže hledá jakoukoli možnost, aby ho zvrátila a byla schopná ze sebe »smýt« vinu, která na ni v současné době v rámci samotného rozsudku padla. Myslím si, že pákistánští celníci jsou si naprosto jistí, že v ničem nepochybili a chtějí to dále řešit, protože se jim ta možnost odvolání nabízí. U nás je Nejvyšší soud institucí, kde lze řešit poslední dovolání. Člověk dostane trest, jde do vězení, podá poslední dovolání Nejvyššímu soudu a čeká třeba rok, ale už to nemá odkladný účinek," uzavřel Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.