Další naděje Terezy H. na návrat domů vyšuměla, soud zrušil slyšení s celní správou. Mluvčí ministerstva promluvila o snahách dostat ji domů

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2022

Vloni v listopadu si Tereza H. (25), zadržovaná v Pákistánu kvůli pašování drog, vyslechla osvobozující rozsudek a dostala se na svobodu. Soud tak rozhodl poté, co zpochybnil jednání tamní celní správy kvůli údajné manipulaci se zadrženou drogou. Češka přesto dosud neodcestovala domů, její osud se víc a víc komplikuje. Pro ŽivotvČesku.cz o jejích dvou možnostech promluvil bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

Mladá Češka zůstává i nadále v Pákistánu a termín jejího návratu do Česka zatím není znám. Dne 20. listopadu ji odvolací soud zprostil viny. Přesto, že se původně měla vrátit ještě před Vánoci, její odlet se stále oddaluje. Na konci ledna uběhly už 4 roky od jejího zadržení celní správou, většinu času od té doby strávila za mřížemi s minimálním kontaktem s rodinou. Přestože od jejího propuštění z vězení uběhly už dva měsíce, v tuto chvíli se nezdá, že by se její cesta do vlasti blížila, spíše naopak.

Soud měl řešit odvolání celní správy, slyšení ale bylo zrušeno, protože předseda nejvyššího soudu Gulzar Ahmed odešel do důchodu. "Z toho důvodu byla odročena všechna slyšení. Pro Terezu to může znamenat problém, protože ambasáda už dříve avizovala, že musí v zemi zůstat do té doby, než nejvyšší soud rozhodne o odvolání celní správy," uvedl zdroj z Pákistánu pro portál Expres.cz s tím, že slyšení mělo být odročeno na březen.

Než soud rozhodne, Tereza zůstává v Pákistánu. Už její odvolací soud, při němž se snažila o propuštění z vězení, byl zdržován - vstupovala do něj například pandemie či stávka soudců. Je tak možné, že i na slyšení s celní správou bude mladá Češka čekat dlouho. Do doby, než se vrátí domů, se z obav ze msty drogového kartelu kvůli své výpovědi schovává na tajném místě. Osobní věci, které byly Tereze H. odebrány při nástupu do vězení, stále nebyly vráceny do jejích rukou.

Jak pro redakci ŽivotvČesku.cz uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do, česká strana se snaží o změnu rozhodnutí ohledně povinnosti Terezy H. zůstat v Pákistánu. Zatím ale snahy žádné ovoce nepřinášejí a existují dva scénáře, podle kterých se může vše nadále odehrávat. Jeden z nich je pro mladou Češku obzvláště nepříznivý.

"Má dojít k soudnímu projednání, a přestože už ji jeden soud pustil, tak zůstane v Pákistánu, neboť nebylo zadrženo její vazební zadržení. Nesmí odjet a bude čekat do odvolacího soudu, který rozhodne. Tam bude nějaký verdikt a je otázka, jak to dopadne. Nikdo nevíme, kdy to proběhne a s jakým výsledkem, ale jsou tam dvě možnosti. Buď bude osvobozena a pak už by zřejmě odjela domů, nebo bude verdikt nižšího soudu změněn a ona se vrátí do vězení. Víc možností není," řekl k případu Terezy pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.