Šokovaná Alena Schillerová přiznala strach o rodinu. Vysvětlila, proč na Babiše šel chlap s nožem a pistolí
Premiér v demisi Andrej Babiš (67) ve čtvrtek oznámil, že na Úřadu vlády ČR byl zadržen muž s pistolí a nožem. Incident pro ŽivotvČesku.cz potvrdila policie i Babišova mluvčí Jana Adamcová. Nárůst agresivity ve společnosti a vyhrožování vnímá také Alena Schillerová (57). "Já strach nemám, to bych to povolání nemohla dělat, protože přesně to ti lidé chtějí, abychom se báli," vysvětlila odstupující ministryně financí pro ŽivotvČesku.cz.
Během podzimu došlo k dvěma výrazným incidentům, které se podařilo zastavit ve fázi přípravy. V pondělí 25. října do vstupní haly ministerstva zdravotnictví přišel muž s železnou tyčí. Dostal se přes turnikety, na schodech ho zadrželi pracovníci bezpečnostní služby, kteří mu vzali z rukou tyč a vyvedli zpátky ke vchodu. Při incidentu se nikdo nezranil. Policie po muži pátrá a veřejnost požádala o spolupráci.
O dalším útoku, který se stal ve středu 1. prosince, informoval premiér Andrej Babiš prostřednictvím videa na svém Facebooku. Premiér v demisi uvedl, že muž měl u sebe pistoli a nůž. "K incidentu došlo ve středu po 14. hodině. Já jsem zrovna něco vyzvedávala na recepci, takže jsem toho člověka z dálky i viděla. Když někdo přijde k Úřadu vlády ČR a je ozbrojen, i kdyby to byla jen maketa, tak je samozřejmě přítomná ochranná služba, která toho člověka zpacifikuje. Ten útočník se k panu premiérovi naštěstí nedostal. Ochranná služba zasáhla. Viděla jsem pak, jak tam seděl a kolem něj stálo několik policistů," sdělila mluvčí Úřadu vlády ČR Jana Adamcová pro ŽivotvČesku.cz.
Pnutí ve společnosti stoupá nejen kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirovou krizí. Některým lidem vadí tlak na očkování, další jsou zoufalí z ekonomické a energetické krize. Vyhrožování a agresivitu nezažívají pouze politici, s výraznou nevolí se setkali mimo jiné evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58), ta zažila demonstraci před svým domem. S vyhrožováním má četné zkušenosti také ministryně financí Alena Schillerová.
"Setkávám se s tím, že na internetu mi občas někdo vyhrožuje. Když to překročilo nějaké meze, tak jsem to předala i ochranné službě, člověk se bojí nejvíce o rodinu. Také jsem zažila, že lidé demonstrovali před mým domem. Setkala jsem se s útoky, které zažívá celá řada politiků, kteří jsou ve vrcholné pozici," popsala svou situaci Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že frustraci ve společnosti vidí a z části i chápe, protože na běžné občany doléhá celá řada stresujících faktorů. Končící ministryně financí také varovala členy vznikajícího kabinetu Petra Fialy, i ty podle Schillerové čeká složité období.
"Já jsem vždy svou práci vnímala jako službu veřejnosti. Po těch dlouhých letech v nejvyšších patrech politiky to beru tak, že jste na očích... Navíc je tady složitá doba, máme ekonomickou krizi, pandemickou krizi, energetickou krizi, je tady celá řada témat, která štěpí společnost. Není to ale specifikum České republiky, je to vidět v řadě dalších zemí. Politici, kteří jsou v nejvyšších patrech a je na ně nejvíce vidět, by měli dělat všechno pro to, aby tu společnost spojovali. Krásný příklad, že to jde, dali tento týden oba dva premiéři, kdy vedle sebe stáli premiér v demisi Andrej Babiš a designovaný premiér Petr Fiala a společně přesvědčovali lidi na akci pro podporu očkování. To je podle mě cesta, aby politici lidi spojovali. Doba je složitá, vyhrocená, v mediálním prostoru je řada nepravd a hoaxů nejen o očkování. Na naší vládě si cením toho, že se nám podařilo udržet sociální smír i za cenu, že jsme do ekonomiky dali poměrně hodně peněz. Celou řadu nepopulárních opatření bude muset dělat i příští vláda, velice rychle se otočí nevůle vůči nové vládě, což si nepřeji. Je potřeba útoky na politiky minimalizovat a nepřispívat k tomu. Bohužel musím říct, že k té náladě přispěli i někteří politici. Je nutné lidi začít sbližovat a nebude to jednoduchý úkol," uvedla smířlivě Alena Schillerová, která si uvědomuje, že vrcholný politik by měl umět rozlišovat, kdy jde o vyhrocenou reakci naštvaného občana a kdy začíná hrozit reálné nebezpečí.
Co přesně hrozilo předsedovi vlády v demisi, je otázkou pro kriminalisty. Ti zatím nepotvrdili, jak moc byl člověk nebezpečný a zda šlo o podivína, či hrozil reálný fyzický útok na Andreje Babiše. Policie se k incidentu detailně vyjádří během pátku.
"Já vždy k těm útokům přistupovala tak, že to patří k mé práci. Nechci tím ale říkat, že vás to nezamrzí, to bych byla stroj a nebyla člověk. Když se podíváte na internet na příspěvky jakéhokoliv politika, tak tam najdete negativní i pozitivní reakce, je to tak i u mě, je to normální. Vážím si obrovské podpory, ale vnímám i to, že jsou lidé, kteří mě »hejtují«, to jsou verbální věci, které dnes už moc nevnímám. Ale bylo pár případů, které jsem předala ochranné službě, to už byly věci, které byly přes čáru. Patří to ale k té službě, já strach nemám, to bych to povolání nemohla dělat, protože přesně to ti lidé chtějí, abychom dostali strach. Já ale strach určitě nemám. Jediné, o co bych se v životě bála, je moje rodina. Proto se moje rodina drží v ústraní a v mé politické kariéře se neangažuje," dodala pro ŽivotvČesku.cz strážkyně státní kasy v demisi, která také vysvětlila, že při popisování útoků není nutné být příliš konkrétní, aby se nedával návod či příklad dalším frustrovaným lidem.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.