Reklama:

Omikron neútočí na plíce, řekl k novým poznatkům Roman Prymula. Vyjmenoval následky onemocnění

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2021

Koronavirová epidemie má v posledních týdnech nepříznivý vývoj a vykazuje alarmující čísla. Dokonce přesáhla i hranici 20 000 nových případů za den, kdy rekord drží čtvrtek 25. listopadu s počtem téměř 28 000 pozitivních záchytů. Navíc se už i v Česku objevila obávaná nová varianta omikron, která se však od původního viru v zásadní věci liší. "Jsou tady různé únavové syndromy, otázka zvýšeného tlaku, bolesti hlavy, ale nedominují plicní problémy. Pokud by došlo k tomu, že varianta omikron bude mírná, tak jsou to poměrně pozitivní zprávy," uvedl epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Za neděli laboratoře v Česku provedly zhruba 42 000 testů, tedy asi o 18 000 méně než v minulém týdnu. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 10,3 procenta vzorků, což byl proti předchozí neděli mírný pokles. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesla pozitivita z 35,66 na 31,14 procenta. Pokud jde o diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky onemocnění, se podíl pozitivních naopak mírně zvýšil na 15,28 procenta. Za neděli 5. prosince pak přibylo 6 325 nových případů s covidem.

Na území ČR je zaznamenán i první případ nové varianty omikron, která byla poprvé zachycena v Jihoafrické republice (JAR) – šlo o šedesátiletou ženu z Liberecka, která přicestovala z Namibie. Příslušné laboratoře zkoumaly v minulém týdnu také podezřelé vzorky nakažených osob z jižní Moravy, kde se však prostřednictvím tzv. diskriminačních PCR testů (kdy se nejdříve potvrdí pozitivita, poté je rozpoznána konkrétní varianta viru) přítomnost varianty omikron nepotvrdila. Renomovaný epidemiolog Roman Prymula na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz zodpověděl otázku, co vlastně jihoafrická varianta představuje a jaká rizika vznikají v souvislosti s ní.

Reklama:

"Je to varianta, která má okolo padesáti mutací z toho 32 na S proteinu, to znamená, že je poměrně velká pravděpodobnost, že se bude vyhýbat imunitě navozené očkováním, to ale nemusí ještě znamenat špatnou zprávu. Ukazuje se, že ta varianta vznikla skokově, to znamená, že se nevyvíjela nějakou prudkou evolucí a předpokládá se, že to je otázka jednoho pacienta, u kterého došlo k takové frekvenci mutací a vznikla varianta, která se dokáže šířit v populaci. Co ještě nevíme, je, jestli ty relativně mírné průběhy, které byly zdokumentovány, budou i u většinové populace, tedy u osob dospělých a starších a v podstatě se ukazuje, že klinický průběh je odlišný od toho, co tady pozorujeme třeba s variantou delta plus," vyjádřil se k variantě, která se začíná postupně rozšiřovat v celém světě a působí nemalé obavy.

Existuje několik klinických projevů u pacientů, kteří omikron prodělali, a v řadě případů se lehce odlišují od těch, které jsou spojovány s původní čínskou variantou viru SARS-CoV-2 a jejími dalšími variantami. Především v oblasti komplikací s dýchacími cestami.

"Jsou tady různé únavové syndromy, otázka zvýšeného tlaku, bolesti hlavy, ale nedominují plicní problémy. Pokud by došlo k tomu, že varianta omikron bude mírná, tak jsou to poměrně pozitivní zprávy, a pokud by varianta omikron byla schopna vytěsnit klinicky poměrně závažnou variantu delta, tak by to byla dobrá zpráva pro celý svět," uzavřel bývalý ministr zdravotnictví, který patří od začátku propuknutí první vlny epidemie koronaviru na jaře loňského roku k výrazným mediálním osobnostem z řad odborné veřejnosti.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: