Podezření na úmrtí po očkování opět přibývá. Úřad zpracovává už 9 379 hlášení na nežádoucí účinky, s těmito lidé nejvíce bojují

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Odborná veřejnost dlouhodobě upozorňuje na to, že očkování je jednou z nejúčinnějších zbraní proti epidemii koronaviru. Ale lidé žijí v obavách z toho, jaké nežádoucí účinky může mít vakcína jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Hlášení dostává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který jich na začátku prosince eviduje už 9 379, řeší se také 129 úmrtí nahlášených jako důsledek podezření na reakci po vakcínách proti covidu-19. "Imunita vyvolaná samotným očkováním je troška jiná," uvedl virolog Jiří Černý (36) pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik Národního zdravotnického informačního systému, Krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví je v České republice 13 598 875 vykázaných očkování, z nichž 83 765 za středu 1. prosince. Za celou dobu vakcinace, která byla zahájena 27. prosince 2020, dostalo 11 232 251 očkovací látku Comirnaty od společnost Pfizer/BioNTech, Spikevax od Moderny zdravotníci aplikovali 1 093 078 vakcinovaných a 389 905 lidí využilo jednodávkový preparát Janssen od amerického gigantu Johnson & Johnson. Počet vykázaných očkování třetí posilující dávkou se vyšplhal na 938 813.

Úřadem pověřeným mimo jiné správou hlášení na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19 je Státní ústav pro kontrolu léčiv, který k datu 2. prosince eviduje celkem 9 379 záznamů. Nejvíce jich spadá do kategorie celkových příznaků a reakce v místě vpichu – ať už se jednalo o bolest, svědění, zarudnutí, otok nebo došlo po aplikaci injekce ke snížení pohyblivosti končetiny. Je jich 6 326. Na druhém místě je 2 771 evidovaných neurologických příznaků jako mravenčení, bolest hlavy až migréna, závrať, celková křeč, narušení rovnováhy, narušení chuti, pozornosti, čichu či paměti nebo syndrom neklidných nohou, neuropatie a trombóza mozkového žilního splavu.

Celkem 2 551 hlášení připadlo na příznaky, jenž mají souvislosti s ovlivněním svalů, kostí nebo kloubů. Jde například o bolest šlachy, bolest páteře, otok kloubu, svalové záškuby, bolest kloubu, zhoršení revmatoidní artritidy, bolest svalů nebo křeč svalu a bolest zad. Nejméně reakcí nahlášených příslušnému úřadu SÚKL se týká doby těhotenství, šestinedělí a perinatálního období, konkrétně 11, a poté příznaků svědčících pro ovlivnění endokrinního systému jako je například hypotyreóza (tedy snížena funkce štítné žlázy) - celkem 10.

Přesto má vakcinace v řadách odborníků zastánce, kteří ji vnímají jako zásadní. "Imunita vyvolaná samotným očkováním je troška jiná. Po vakcíně může být kvalitnější v tom ohledu, že třeba vydrží déle a je lépe standardizovaná. To znamená, že u vícero lidí funguje stejně. Ale pokud má člověk protilátky po prodělání viru SARS-CoV-2 a nechá se ještě naočkovat, míra ochrany je bude mnohonásobně vyšší. Lidé, kteří mají v současné době nějakou míru protilátek a nemají ze zdravotního hlediska žádné omezení nebo kontraindikaci s vakcinací, tak by si očkováním ještě více pomohli. Je to asi nejlepší forma ochrany, nicméně i tady se v minimech případů může člověk nakazit," uvedl uznávaný virolog Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz.

V souvislosti s vakcínami, které v Česku zdravotníci aktuálně používají k očkování – Comirnaty, Spikevax a Janssen, řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv také úmrtí, nahlášená jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19. Ta byla odeslána do evropské databáze EudraVigilance, která je dále zkoumá. Jejich počet vzrostl z původních 122 na 129.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.