Reklama:

Zdražování vs. povánoční slevy: Prodejci se budou zbavovat starých zásob, míní ekonom. Promluvil o inflaci po Novém roce

Obchod - ilustrační snímek
Obchod – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2021

Pandemie koronaviru se podepsala i na ekonomické situaci v zemi, kdy vývoj inflace není příznivý. Ekonomové navíc predikují, že může přesáhnout až sedmiprocentní hranici. To přirozeně ovlivňuje cenu zboží a služeb. "Opravdu považuji za náročné najít položku, která zdražovat nebude. Nicméně se lidé určitě dočkají povánočních slev, kdy budou moci realizovat nějaké výhodnější a levnější nákupy. Důvodem je skutečnost, že se prodejci budou potřebovat zbavit svých starých zásob," uvedl ekonom Lukáš Kovanda (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Svět se potýká s nedostatkem energie v době, kdy se ekonomiky vzpamatovávají z pandemické recese a navyšují produkci. K tomu navíc výrazně chladné až mrazivé počasí nutí evropské výrobce pro zajištění dodávek spalovat více plynu, uhlí a ropy. Následkem toho dochází k nárůstu cen, které mají přesah do kontraktů pro nadcházející roky. To znamená, že levněji jen tak nebude.

Aby těch špatných zpráv nebylo málo, exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (52) v polovině prosince oznámil po jednání se zástupci ČEZ, že cena elektřiny poroste v příštím roce o 30 až 50 procent, cena plynu o 50 až 70 procent. 

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu s dotazem, zda by naopak mělo v nějaké kategorii dojít ke zlevnění.

"Zdražování je bohužel poměrně plošné, takže hledat něco, co zlevní, je opravdu hodně těžké. Nicméně se lidé určitě dočkají povánočních slev, kdy budou moci realizovat nějaké výhodnější a levnější nákupy. Důvodem je skutečnost, že se prodejci budou potřebovat zbavit svých starých zásob, už jen proto půjdou s cenami dolů. Ale obecně to bude ve znamení poměrně plošné inflace. Nahoru půjdou potraviny, energie, bydlení, nájmy a samozřejmě také služby. Opravdu považuji za náročné najít položku, která zdražovat nebude. Vidina nějakého zmírňování cenového nárůstu po Novém roce není na pořadu dne, ceny bohužel i nadále porostou," řekl pro ŽivotvČesku.cz k tomu, zda se Češi mohou u některých kategorií potravin, výrobků nebo služeb dočkat v době rostoucí inflace nějakého zlevňování.

Na výprodeje lidé nemusí čekat až do ledna, protože některé internetové a kamenné obchody startují s povánočními slevami už nyní. Zatímco na internetu lze nakupovat i během prvních dvou vánočních svátků, 25. a 26. prosince, běžné obchody zůstávají ze zákona v tuto dobu zavřené, ve většině případů otevírají od pondělí 27. prosince. Obchodníci mohou nabízet výhodné slevy až 80 procent, ale podle České obchodní inspekce (ČOI) je třeba dávat pozor na to, aby člověk dobře rozmýšlel nad tím, jestli je snížená cena skutečně reálná, nebo se jedná o tzv. falešnou slevu a ve skutečnosti o žádnou výhodnou koupi nejde.

V novém roce 2022 se ekonomická krize bude prohlubovat a podle predikcí odborníků nastane tzv. inflační smršť. Specifikem české inflace v mezinárodním kontextu je pak podle slov Kovandy fakt, že do značné míry vznikla příčinou zdražování energií, ale také rychle rostoucích mezd – sháňka po pracovní síle je velká, Česká republika eviduje za listopad podíl nezaměstnaných osob 3,3 %. To je o 0, 1 procentního bodu méně než v říjnu a o 0,5 p.b. méně než před rokem. Podle ministerstva práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,6 %), uvádí na svém webu.

"Za rapidní inflací stojí i dlouhodobé příčiny, které nelze změnit dokonce ani z roku na rok, natož ze dne na den nebo z měsíce na měsíc. Řadovému občanovi nezbývá, než se alespoň co nejlépe připravit na mizérii příštího roku. Před inflační smrští jej z velké části a bezpečně ochrání třeba protiinflační Dluhopis Republiky ministerstva financí, jenž si může pořídit na vybraných pobočkách největších českých bank. V příštím roce by mohl vynést i šest procent. Při více než šestiprocentní inflaci ji tedy asi nepokryje úplně, leč při dané úrovni rizika lze lepší ochranu úspor hledat jen těžko," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz renomovaný finanční expert, který je mimo jiné také členem Národní ekonomické rady vlády a působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).


Od čtvrtka 23. prosince platí rozhodnutí České národní banky (ČNB) týkající se zvýšení základní úrokové sazby o procentní bod – z původních 2,75 procenta se tedy zvedla na 3,75 procenta. V praxi to znamená, že se lidem zdraží ještě více hypotéky a podnikatelé se mohou kvůli nákladnějším investicím uchýlit k propouštění. Míra inflace (zjednodušeně řečeno, v ekonomice je v oběhu příliš peněz v porovnání s tím, kolik se vyrobilo zboží a služeb – peníze nemají být za co utraceny) vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen dosáhla podle dat Českého statistického úřadu za měsíc listopad 6 procent, přičemž loni ve stejnou dobu se držela na 2,7 procentech.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: