Čechům konečně bude malinko líp, ale reálné mzdy se srovnají až v roce 2028, předpovídá ekonom

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2024

Komentář: S optimismem jde všechno líp. Někdy ale zářivá slova naráží na syrovou realitu. S otazníkem je, zda šeď života nezhatí růžovou vizi vlády Petra Fialy, která hovoří o ekonomickém obratu a odrazu zpět na trajektorii růstu. Podle vyjádření ekonoma a spolupracovníka Institutu pro politiku a společnost Martina Zemana pro portál ŽivotvČesku.cz můžeme vskutku očekávat jemný růst životní úrovně, nicméně na úroveň reálné mzdy z roku 2021 se můžeme vyšplhat až v roce 2028. Domácnosti navíc drtí zvýšené výdaje na bydlení, které jen loni stouply o 21,7 procenta.

Současný stav není podle ekonoma Martina Zemana zrovna veselý. "Česká republika je aktuálně z pohledu vývoje ekonomiky nejhorší zemí v celé EU, a to ve vztahu ke své vlastní výchozí úrovni v roce 2019. Navíc nejistý vývoj ekonomiky u našeho hlavního obchodního partnera v Německu představuje i výrazné riziko pro vývoj v následujících letech," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a přidal drobnou statistiku, podle které se ekonomické probuzení spíše podobá otevření jednoho rozespalého oka.

"Aktuální predikce České národní banky hovoří o meziročním růstu ekonomiky ve výši 0,6 procenta, naopak predikce Ministerstva financí je mírně pozitivnější a meziroční růst odhaduje na 1,2 procenta. Ale i vzhledem k tomu, že nám ekonomika v roce 2022 poklesla o 0,4 procenta, nejde o žádné probuzení středoevropského ekonomického tygra, kterého si někteří z nás s lepší pamětí pamatují z let 2014 až 2019," vypočítal ekonom a spolupracovník Institutu pro politiku a společnost. ŽivotvČesku.cz především zajímalo, zda se lepších hospodářských časů dočkají občané, odpověď není zcela pesimistická, ale na druhou stranu nezáří slunečním svitem. Růst bude drobný.

"Z pohledu reálné situace domácností se v tomto i následujícím období očekává jemný růst životní úrovně. Tento růst nám však průměrně nedorovná to, co jsme ztratili ve své reálné mzdě v posledních dvou letech. Nemůžeme se ani divit, rekordní inflace nás připravila o tisíce korun. Stále platí, že průměrné reálné mzdy u nás byly nejvyšší v roce 2021. Právě v tomto roce si průměrný zaměstnanec mohl ze své mzdy koupit nejvíce statků a služeb. Opětovné dosáhnutí této výše mzdy očekávám až v roce 2027, možná dokonce až v roce 2028," předložil vizi budoucnosti Martin Zeman pro ŽivotvČesku.cz.

Problémem podle ekonoma je, že inflace, která drtila české domácnosti, nedopadla na všechny stejně a nízkopříjmové skupiny občanů více pocítily růst cen. "Je potřeba si uvědomit, že dvě třetiny rodin s dětmi se v posledních dvou letech uchýlily k masivnějšímu šetření na energiích, také například více než polovina rodin s dětmi musela přistoupit k omezování při nákupu jídla. Minulý rok došlo k meziročnímu růstu celkových výdajů za bydlení o zcela zásadních 21,7 procenta, přičemž tento nárůst navazoval již na trend z předchozího roku," popsal situaci Martin Zeman.

Vládě Petra Fialy může hrát v parlamentních volbách na podzim roku 2025 do karet obyčejná lidská zapomnětlivost a fakt, že žijeme přítomným okamžikem a v současném hektickém světě není čas na nějaké hluboké retrospektivy. "Tato čísla by se měla do parlamentních voleb částečně zlepšit. Otázkou však zůstává, nakolik si volič bude pamatovat svou reálnou životní úroveň v roce 2021," podotkl ekonom pro portál ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.