Andor Šándor zhodnotil vánoční poselství Miloše Zemana: Popsal, v čem se s ním neshodne a pak přešel tvrdě k Fialovi a Lipavskému
Prezident Miloš Zeman (77) ve svém dnešním vánočním poselství promluvil hned o několika tématech - zmínil covid-19 a očkování, ekologii, Afghánistán a také novou vládu. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) mohl být projev hlavy státu o něco optimističtější. "Občané této země už hodně slyšeli o pandemii, očkování a souvisejících věcech. Víc bych uvítal trochu povzbuzení," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Prezident Miloš Zeman v neděli v jednu hodinu odpoledne už tradičně pronesl vánoční poselství. Prostřednictvím televizních obrazovek k občanům České republiky promluvil o mnoha tématech, tím zcela nejzásadnějším byl ale covid-19 a s ním související očkování. V projevu zařadil pandemii mezi tři oblasti, které podle něj zapříčinily, že uplynulý rok nebyl dobrý a vyslovil se pro povinné očkování, které vnímá jako nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou krizi. Ohradil se také proti lidem, kteří jsou proti očkování z důvodu, že ho vidí jako omezení svobody.
"Já jsem viděl novoroční projev anglické královny, který ladila velmi soukromě. Mluvila tam o své zkušenosti z toho, jak jí je líto, že přišla o svého manžela, se kterým byla 73 let. Čekal jsem, že prezidentův projev by mohl být trochu obdobný, protože myslím, že občané této země už hodně slyšeli o pandemii, očkování a souvisejících věcech. Víc bych uvítal trochu povzbuzení, trochu, jak se eufemisticky říká, světla na konci tunelu. To bych přivítal víc, ale neříkám tím, že pan prezident nemá právo si zvolit do projevu jakékoliv téma," okomentoval projev Miloše Zemana pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.
Prezident v projevu rovněž promluvil o odchodu Severoatlantické aliance z území Afghánistánu. Tento krok označil za důvod zhoršení bezpečnostní situace ve světě a uvedl, že kvůli němu může dojít k zesílení migračních toků z Afghánistánu a zvýšenému riziku teroristických útoků i v Evropě.
"S panem prezidentem dlouhodobě nesouhlasím v otázce Afghánistánu a Tálibánu. Tálibán nikdy neměl extra teritoriální požadavky, nikdy neútočil mimo území Afghánistánu. My jsme se ho naučili nazývat radikálním hnutím, teroristy a nějak jsme za těch 20 let zapomněli na to, že to jsou občané Afghánistánu, kteří chtěli jen jednu věc, a to, abychom my, kteří tam neměli co dělat, vypadli. Samozřejmě další vývoj v Afghánistánu bude mít přímý důsledek na to, zda migrace, o které se prezident zmínil, se stane nějakou velkou realitou, nebo ne. Osobně bych toto asi v novoročním projevu nezvolil," vysvětlil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, proč nesouhlasí se slovy Miloše Zemana.
Na přetřes ve vánočním poselství prezidenta České republiky přišlo i téma voleb a nové vlády. Ačkoliv Miloš Zeman nejmenoval, bylo jasné, že když mluví o nedostatečné odbornosti a vzdělání, svá slova směřuje k Janu Lipavskému coby novému ministrovi zahraničních věcí. Ocenil práci bývalé vlády a vyzval k tomu, aby ta nová dostala sto dní hájení.
"Já se umím ztotožnit s hodnocením pana Lipavského. Mně na něm především vadilo, že se neuměl zachovat jako chlap a vykrucoval se, místo aby připustil, že ho prezident nechce, to se přece stát může. Jestli je jeho bakalářská práce nevalné úrovně, to je jeden fakt, ale na druhou stranu, samozřejmě ve světle názorů, které sdělil, tu jsou důvodné obavy z jeho výkonu. Přesto bych mu dal, tak jak pan prezident mluvil o celé vládě, aspoň těch sto dní hájení a počkal, jak se bude politika České republiky realizovat. Osobně bych k tomu jen připomenul, že nevěřím, že by premiér Fiala byl schopen uhlídat realizaci zahraniční politiky panem Lipavským. To by s ním skutečně musel jezdit a sedět na každém jednání, aby kontroloval, co řekne a to je přece naivní, si myslet, že to tak bude. Ale jak říkám, dal bych mu příležitost, aby ukázal, jak je schopen realizovat jednotnou zahraniční politiku vlády České republiky," dodal bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.