Poslanec Jiří Havránek cupuje stavební zákon z dílny exministryně Dostálové. Natočil video, v němž to chce zrychlit
Jeden z nejmladších poslanců Jiří Havránek (28) zastupuje ve Sněmovně Středočeský kraj. Dolní komoru parlamentu zná ale také. Docházel do ní nejen jako spolupracovník poslanců ODS z kraje, ale především také jako spolupracovník předsedy strany a premiéra nové vlády Petra Fialy (57). Nadaný politik ale oproti některým svým kolegům opravdu, jak sám říká, nekecá a pracuje. Pochlubil se pro ŽivotvČesku.cz videem, které je více než za tisíc slov. "Lidem říká, co chci ve Sněmovně dělat, a to zábavnou formou," upřesnil s tím, že konkrétně délka stavebního řízení je něčím, co hází lepší budoucnosti České republiky klacky pod nohy.
Současný stavební zákon byl v posledních letech novelizován, z pohledu »obyčejného« stavebníka ovšem bez valnějšího výsledku. Podle údajů Světové banky průměrná délka stavebního řízení v Česku činí 246 dní. Dne 29.7. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon a zákon č. 284/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona. Převážná část předpisu vstoupí do účinnosti dne 1. 7. 2023. Stavební zákon schválili poslanci ANO společně s SPD a KSČM. Zákon se ale setkal s kritikou.
Podle poslance Jiřího Havránka je potřeba bezodkladně věc řešit. Mimo jiné mu vadí, že stavební řízení ukrajuje ze života čas, přitom by se dalo řešit efektivně. "Protože se chci po Novém roce ucházet v Poslanecké sněmovně o pozici předsedy podvýboru pro bytovou politiku, chtěli jsme jednoduchým způsobem ukázat, co je největší problém výstavby u nás, tím je neskutečně dlouhá doba stavebního řízení, a to je, přiznejme si, problém, který bývalá ministryně Klára Dostálová nezvládla ku prospěchu občanů a firem vyřešit," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz politik z koalice SPOLU své video s tím, že jedním z největších problémů ČR je, že minimálně staví nové byty, domy a nájemní bydlení. "A speciálně mladí to pak mají s bydlením velmi těžké," zdůraznil.
Velmi kontroverzním se v rámci nového zákona může stát okamžité zrušení stavebních uzávěr vydaných podle zákona č. 50/1976 Sb. Do něj spadá omezení vlastnického práva. Je sice problematické, nicméně je otázkou, zda toto zrušení »ze dne na den« nebude ve výrazném nepoměru k ohrožení velkých a územně důležitých staveb, které tím bez souvisejícího zajištění pravděpodobně nastane. Stejně tak je vážným problémem ztížení nebo znemožnění budoucího využití území podle připravované územněplánovací dokumentace.
"V kampani jsme kritizovali nový stavební zákon, nechceme nový superúřad a tisíce úředníků. A proto jsme již předložili novelu, která jeho vznik odkládá, abychom jej mohli do konce roku zrušit a zároveň předložit urychlení výstavby. Rád bych se stal předsedou výboru pro bytovou politiku, protože téma bydlení trápí zejména mladé lidi. Právě na půdě tohoto podvýboru by dle mého měla aktivně probíhat diskuze se všemi, kteří mají k bydlení co říci a kteří nám mohou pomoci s výstavbou v České republice," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Havránek, který už dříve kritizoval exministryni Kláru Dostálovou za její koketování s komunisty v rámci podpory. Podle politika koaliční vláda dvou předvolebních koalic se stávající podobou zákona nepočítá.
Stavební a navazující změnový zákon byl schválen a vyhlášen v červenci 2021. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky nevzala v potaz kritické připomínky senátorů a na své 111. schůzi konané 13. července 2021 schválila stejné znění nového stavebního zákona, které 4. června odeslala do Senátu PČR. Prezident oba zákony podepsal hned 15. července 2021 a následně byly schválené zákony odeslány k publikaci ve Sbírce zákonů. Již 29. července 2021 byl vyhlášen nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. a změnový zákon č. 284/2021 Sb., kterým se mění 58 navazujících zákonů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.