Afghánec přijel z Německa a v Karlových Varech jednu ženu pobodal, druhou znásilnil. Andor Šándor řekl, jak se hlídají hranice
Třiadvacetiletý Afghánec si o silvestrovské noci udělal výlet z Německa do Karlových Varů. V noci pobodal šestatřicetiletou ženu a později údajně znásilnil devatenáctiletou. Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) za činem vidí selhání jednotlivce i to, že Evropská unie nedostatečně prověřuje cizince, kteří do EU přicházejí. "Problém s cizinci se umocňuje tím, že když už je v Schengenském prostoru, tak se může pohybovat po celém území Schengenu a nikdo vlastně nemá šanci ho zastavit," řekl bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.
Třiadvacetiletý mladík přijel do Karlových Varů s třemi dalšími cizinci. Brutálnímu útoku na ženy předcházela intenzivní konzumace alkoholu. Podle záchranářů a lékařů napadená žena měla obrovské štěstí, že útok nožem přežila.
"Byla k nám do nemocnice převezena pobodaná žena. Ještě v noci proběhla operace. Nyní leží na oddělení ARO v umělém spánku na řízené ventilaci, měla masivně poraněná játra a osrdečník. Došlo k rozsáhlému krvácení, v neděli budeme vědět více," uvedla v sobotu 1. ledna pro ŽivotvČesku.cz mluvčí karlovarské nemocnice Markéta Singerová, později dodala, že ženu se podařilo dostat do stabilizovaného stavu.
Pobodaná žena měla štěstí, že se z posledních sil dokázala dostat do několik set metrů vzdálené restaurace, kde jí hosté a personál přivolali pomoc. "Přišla do restaurace, hned u dveří si sedla na volnou židli a servírka si najednou všimla krve na podlaze. Běžela k ní a volala záchranku. Žena jen stihla říct, že ji pobodal," popsala pro MF DNES provozovatelka pivnice Černá Plzeň.
Mluvčí karlovarské krajské záchranky Radek Hes v sobotu pro ŽivotvČesku.cz sdělil, že žena měla na těle čtyři bodné rány. Hloubka poranění byla různá, poškozeny byly vnitřní orgány a docházelo k vnitřnímu krvácení.
Devatenáctiletou ženu mladík napadl s nožem v ruce pár metrů od místa, kde útočil poprvé. Na ženě si chtěl vymoci soulož, ale ona se bránila. Afghánec ji zbil, znásilnil a utekl. I druhá žena musela být ošetřena v nemocnici. Útočník se po činech snažil zmizet a převlékl si oděv, policisté ho ale rychle dopadli. Nyní s německou stranou zjišťují, zda měl v Německu status uprchlíka a mohl se volně pohybovat po Evropské unii. Za řádění o silvestrovské noci mu hrozí 10 až 18 let, momentálně je ve vazbě.
Podle bezpečnostního experta Andora Šándora má případ dvě roviny - útok jednotlivce a nedostatečnou kontrolu lidí, kteří do Evropy přicházejí. "Obecně takový případ lze přičíst migraci, která do Evropy přivádí lidi z různých etnických a náboženských kruhů. Protože ti lidé přicházejí ve velkých počtech, tak nejsme schopní je kontrolovat a prověřit a mít jistotu, že tito lidé nám neublíží. To je obecný pohled. Jde tu ale také o prosté selhání jednotlivce. Nenalhávejme si, že ženy v Evropě znásilňují a zabíjejí pouze cizinci, dělají to i Češi v Česku stejně jako to dělají Němci v Německu. Je to negativní jev, který lidstvo provází velmi dlouho," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.
Muž chtěl po brutálních činech znovu rychle odjet do Německa, v tom mu ale zabránili policisté. Na služebně mu naměřili 1,23 promile alkoholu v krvi.
"Problém s cizinci se umocňuje tím, že když už je v Schengenském prostoru, tak se může pohybovat po celém území Schengenu a nikdo vlastně nemá šanci ho zastavit a kontrolovat. Schengen by ale měl zajistit, že se do něj nebudou dostávat lidé s negativní minulostí či lidé, kteří v Evropě chtějí páchat zlo. Vzhledem k tomu, jak se sem ti lidé dostávají, že se to popírá, že se popírají Dublinské smlouvy (žádost cizince o mezinárodní ochranu má být projednávána a rozhodnuta pouze jedním ze členských států EU, pozn. red.), tak pak to dojde k tomu, že tu máme velký počet lidí, o kterých stěží můžeme tvrdit, že nejsou závadoví a pak je otázkou času, než někdo z nich něco provede," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
Podobný případ se stal v červnu 2019 u Lukavce na Litoměřicku. Tady devětadvacetiletý migrant Abdalláh Ibráhím Diallo znásilnil šestnáctiletou dívku. Za čin dostal pouze dva roky, protože podle expertů trpí schizofrenií. Německá strana neuvedla, z jaké africké země do Evropy přicestoval, muž byl z Německa vyhoštěn kvůli sklonům k agresivnímu jednání.
Andor Šándor nevidí možnost, jak zabránit lidem, aby překračovali hranice členských států EU. Tvrdé obnovení kontrol uvnitř Schengenu by znamenalo v podstatě zánik volného pohybu osob. "Podle Schengenské smlouvy nemají být kontroly na pozemních přechodech. Jsou důvody, za kterých je možné je dočasně umožnit, například když se ve Francii konalo MS ve fotbale, ale trvale by být neměly. V praxi by obnovení kontrol znamenalo, že by byla kontrolována všechna auta a každý jednotlivec. Pro toto žádná nálada v Evropské unii není, to by byl v podstatě konec Schengenu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a generál v záloze.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.