Návrat do Česka stále v nedohlednu. Tereza H. je ukrývána v Pákistánu. Andor Šándor nastínil scénáře toho, co se s ní děje
Vloni v listopadu si Tereza H. (25), zadržovaná v Pákistánu kvůli pašování drog, vyslechla osvobozující rozsudek a dostala se na svobodu. Soud tak rozhodl poté, co zpochybnil jednání tamní celní zprávy údajně při manipulaci se zadrženou drogou. Ale dosud se Češka nevrátila zpátky na území ČR a zůstává ukrývána v zemi, kde bude na konci ledna již čtvrtým rokem. "Může být ukrývaná také pákistánskou stranou, což by odpovídalo tomu, že je součástí nějaké dohody o jejím propuštění z vězení," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert Andor Šándor (64) její případ.
Mladá Češka zůstává i nadále v Pákistánu a termín jejího návratu do Česka zatím není známý. Dne 20. listopadu ji odvolací soud zprostil viny a přesto, že se původně měla vrátit ještě před Vánoci, její odlet se stále oddaluje. Podle slov europoslance Tomáše Zdechovského (42) má být Češka v pořádku a zdravá, ohledně jejího pobytu v Pákistánu chce však rodina ženy informace nezveřejňovat.
"Moc podrobností, jak se jí daří/nedaří, vám nemohu říct z důvodu toho, že si to Tereza a její rodina nepřeje. Můžu ale říct, že Tereza je v bezpečí a na bezpečném místě. Daří se jí dobře a je v dobré fyzické i zdravotní kondici," vyjádřil se politik pro server Blesk. Zároveň už dříve zmiňoval, že odletu Terezy H. ze země uvěří tehdy, až se skutečně ocitne za hranicemi Pákistánu.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora s dotazem, kdo může stát za ochranou a skrýváním osvobozené Češky, kterou celní správa zadržela na konci ledna 2018 a našla v jejím zavazadle téměř devět kilogramů tvrdých drog.
"Tereza může být samozřejmě pod ochranou ambasády České republiky, to zcela nepochybně. Otázkou zůstává, jaké má ambasáda možnosti ji ukrývat tak, aby se na ni nepřišlo. Potom může být ukrývaná také pákistánskou stranou, což by odpovídalo tomu, že je součástí nějaké dohody o jejím propuštění z vězení. Že by rozkryla síť, která se zabývala tou drogovou problematikou a byznysem. Pokud to tak neudělala už v přípravném líčení či v samotném soudním procesu. Znamenalo by to, že osoby, které označila a nebyly zajištěny, by mohly představovat nějaké nebezpečí. Na druhou stranu jsem názoru, že tam bude hrát roli ještě jeden aspekt. Pákistánská strana chce mít jistotu, že mluví pravdu. Jinak si neumím představit, že pokud by Tereza představitelům pákistánské policie či justice vše oznámila a celá akce by proběhla v pořádku, proč by tam zůstávala. Lepší by bylo se zbavit odpovědnosti za případný problém. Dostat ji zkrátka ze země do Česka nebo kamkoli jinam," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se stále vychází ze zaručených informací a některé vypouštění zpráv a komentářů mu přijde zvláštní.
"Nevím, jakou roli v tom hraje pan poslanec Zdechovský, zda to hraje dobře, nebo naopak. Jestli to lze považovat za rozumné, že se to tímto způsobem komunikuje. Snad ví, co dělá," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
V případu by mohl hrát roli také Úřad pro zahraniční styky a informace - vnější zpravodajská služba České republiky, která má za úkol pracovat za hranicemi a sbírat informace na území jiných států, podporovat občany Česka a v neposlední řadě se podílet i na diplomatické činnosti. Na některých zastupitelských úřadech má své diplomaty, jak vyplývá z dohody s ministerstvem zahraničních věcí. Ale jinak spadá pod ministerstvo vnitra.
"Nerad bych spekuloval, nicméně v tom procesu by pak šlo o zajištění jejího bezpečného převozu. Nicméně pokud by to řešila pákistánská strana, dostanou ji na letiště pod svou kontrolou a nemusí tam být nikdo z ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace, pozn. red.). Je to pouze má čirá spekulace, ale umím si představit figurování ÚZSI v tom, jak jsme mohli vidět před několika lety v Indii při zadržení českých entomologů, že se najednou dostali mimo Indii. V tomto případě si umím představit jejich roli, ale opravdu nechci jakkoli spekulovat," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.
Přehled celého případu Češky Terezy H.:
- Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, kde se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
- V její zavazadla celní správa našla během kontroly skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze a nejrychleji návykové omamné látky.
- V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
- Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádosti o omilostnění.
- Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
- Z obav o mstu drogového kartelu kvůli její výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
- Po rozhodnutí odvolacího soudu podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.