Reklama:

Kardioložka Jana Gandalovičová má strach o mladé: Brutální tlak na očkování mi připomíná praktiky totality

Laboratoř - Ilustrační snímek
Laboratoř – Ilustrační snímek
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2022

Kardioložka Jana Gandalovičová uvedla, že už se nemohla dívat na to, jak se v Česku tlačí na povinné očkování nerizikových skupin a mladých lidí a rozhodla se, že se bude angažovat v Iniciativě 21. Ve druhé části rozhovoru zkritizovala přístup nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61). Čekala, že vláda Petra Fialy (57) bude k vyhlášce o povinném očkování přistupovat jinak, než jak to prováděl kabinet Andreje Babiše (67). "Zatím vidíme, že sliby byly, ale nyní se nedrží. Myslela jsem si, že bude konečně možné prezentovat fakta, jaká tady máme, že vyslyšeni budou i lidé, kteří dosud byli pokládáni za dezinformátory," uvedla lékařka pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Paní doktorko, v první části rozhovoru (ZDE) jste odsoudila koncept povinného očkování s tím, že pro mladé lidi mohou vakcíny proti covidu znamenat potenciální ohrožení srdeční činnosti. Vidím na vás, že jste jako kardioložka opravdu rozlobená...

Reklama:

Podívejte se, ta vyhláška o povinném očkování je zcela špatně. Sledujeme, jakým brutálním způsobem se tlačí na mladé lidi, včetně studentů zdravotních a policejních škol. Do dvou měsíců musí mít splněné dvě dávky, jinak nenastoupí k praxi, nemohou odmaturovat, nedostanou se k závěrečným zkouškám... Povinná vyhláška se týká zdravotních sester, samozřejmě i mediků, sledujeme brutální nátlak na očkování, který mi připomíná totalitní praktiky. Já jsem na toto citlivá, v době totality jsem žila, byla jsem nesmírně šťastná, že tady máme na čas něco jiného, nyní mám pocit, že se vracíme někam, kde už jsme byli.

To jsou hodně silná slova. Přitom Petr Fiala před volbami deklaroval, že ke covidu budou přistupovat jinak, než jak to dělala vláda Andreje Babiše. Vy jste hodně zklamaná z toho, jak boj proti koronaviru pod vedením nového ministra zdravotnictví probíhá? Chcete nějak Vlastimila Válka zhodnotit?

Myslím si, že jsme dávali velké naděje do nové vlády, že se tady posune vnímání celé problematiky koronaviru, že se posuneme od toho, že medicínská problematika je zpolitizovaná a doufali jsme, že se to posune zase jen k medicíně. Zatím vidíme, že sliby byly, ale nyní se nedrží. Myslela jsem si, že bude konečně možné prezentovat fakta, jaká tady máme, že vyslyšeni budou i lidé, kteří dosud byli pokládáni za dezinformátory. Tím nemyslím pouze pana profesora Jiřího Berana, tím myslím i Vojtěcha Thona, tím myslím Karla Drbala, pana Jiřího Šinkoru, docenta Jaroslava Turánka, doktorku Hanu Zelenou... Těch lidí je hodně, to opravdu nejsou nějaké ojedinělé entity, tady skutečně nedostávali prostor odborníci a myslím, že stále jsou pod rozlišovací schopností mainstreamových médií, hlas těchto lidí dál zcela chybí.

Vy stále říkáte, že povinné očkování nemá medicínské opodstatnění. Proč tedy podle vás předchozí vláda tu vyhlášku připravila a současná vláda ji dosud ponechala? Myslíte si, že jsou tu i jiné nemedicínské faktory?

To jsou témata, která jsou už na hraně spekulací. Já se vždy chtěla tomuto vyhýbat. Je pro mě ale záhadou, že takto dál reaguje většina světa. V té první vlně to chápu, to jsme mohli být všichni vyděšení, kdyby se toto dělo s virem eboly, tak chápu, že budeme všichni názorově někde jinde. Ale teď vidíme, že propojení farmaceutického byznysu s politikou je dané, ví se o tom dlouhodobě, ekonomické zájmy tady jsou také zcela jasné, sluchu je dopřáno řadě lidem, kteří jsou exponováni ve firmách, které tady obchodují s vakcínami, to samozřejmě navozuje paralely, které já nevnímám jako zcela čisté. Ekonomické a finanční zájmy tady budou, pamatuji si na minulého ministra zdravotnictví, jak ve Sněmovně říkal, že se bude platit firmě Pfizer penále... Já mám obavu, jak se nemoc dál politizuje, jak se dál testují zdraví lidé, že nehoníme nemocné lidi, ale honíme testy. Tedy se děje něco špatného. My tady máme čísla pozitivních, ale to nejsou čísla nemocných.

Vláda ale říká, že testování pomáhá v boji s epidemií... Jak to vnímáte vy?

Vždyť nyní o tom už víme natolik, že by se skutečně měli testovat nemocní lidé a pak přijímat další návazné kroky. Ale hromadně neustále testovat zdravé lidi, pořád testovat děti? Jaká je výtěžnost těch testů? Kolik to bude stát? Jaké jsou už nyní výdaje pojišťoven? Budou mít pojišťovny peníze na jinou kurativu (léčebnou péči, pozn. red.)? Toto se přeci nedá dělat do nekonečna. Na toto je třeba začít poukazovat, abychom vůbec měli peníze i na jinou kurativu, která je dál potřeba.

Vy si myslíte, že epidemie skončí, až se přestane hromadně testovat? Ptám se na to, protože toto mi už řekli v minulosti jiní zástupci Iniciativy 21. Jak byste přistupovala ke covidu nyní? Jako k nemoci respiračního typu?

Je třeba začít ke covid-19 přistupovat jako k nemoci respiračního charakteru, ale zároveň je třeba analyzovat data, která zatím zanalyzovaná nemáme. To znamená, že my zhruba víme, jaká je riziková skupina, ale stalo se také, že covid postihl lidi, u kterých jsme to nečekali, je třeba tedy analyzovat nasbíraná data. Určitě je potřeba, aby se medicína vrátila k tomu, že přístup k lidem bude individualizovaný. Iniciativa 21 není žádné antivaxerské hnutí, jak jsme často prezentováni, já si naopak uvědomuji, že rizikový pacient může být i dvacetiletý muž, zejména když je obézní hypertonik, do toho má třeba navíc diabetes, tak v tu chvíli je pro mě rizikový stejně jako pacient šedesátiletý. Rizikovost jde napříč věky, ale vraťme se k individuálnímu přístupu a pojďme individualizovat očkování. Přestaňme honit k vakcíně mladé lidi jen kvůli tomu, aby mohli jet na lyže, aby mohli do bazénu, aby mohli do kina či do restaurace... To je zrůdné, to nemá s medicínou nic společného. Zrovna v tomto týdnu jsem měla v ordinaci ročník 1992, přišel po vakcinaci Modernou, je dušný, nevýkonný, je rozložený, budu ho dál vyšetřovat a je mi nesmírně líto, co jsme mladým udělali, je to naprosto zbytečné, když jsou tady lidé vystaveni možným nežádoucím účinkům, přitom jsou naprosto nerizikovou populací. Pojďme se vrátit k tomu, že budeme léčit a starat se o ty rizikové a pojďme se vrátit k individuálním přístupu, každý člověk je jiný a lékař by to měl vědět.

CO JE INICIATIVA 21

Občanská platforma pro zdraví a svobodu, která požaduje, zachování úplné dobrovolnosti očkování proti nemoci covid-19. Dále požaduje dodržování Listiny základních lidských práv a svobod a okamžité ukončení diskriminace společenských skupin i rozdělování společnosti a ukončení nátlakových kampaní a vyvážené informování ve veřejnoprávních médiích. Za iniciativu mimo jiné vystupují imunoložka Zuzana Krátká, psycholog Daniel Štach či právě kardioložka Jana Gandalovičová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: