Reklama:

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování: Vlna onemocnění srdce ve mně vyvolává velké obavy

Covid, očkování - Ilustrační snímky
Covid, očkování – Ilustrační snímky
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Kardioložka Jana Gandalovičová je členkou Iniciativy 21 a ostře vystoupila proti vyhlášce o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Lékařka je přesvědčená, že vakcíny u některých lidí mohou vyvolat problémy se srdcem. "Pokud máme vakcíny, u kterých je přiznaný nežádoucí účinek myokarditid, který je výrazně vyšší u mladších lidí, hlavně mužů, ve věkové kategorii 16 až 29 let, tak to ve mně vyvolává velké obavy," uvedla kardioložka pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Paní doktorko, v jaké fázi epidemie podle vás nyní jsme a co pro českou populaci znamená příchod jihoafrické varianty omikron?

Reklama:

Je jasné, že tu máme nový virus a je celkem jedno, zda je přírodní či unikl z laboratoře. Když jako lékaři slyšíme o virech, tak vždy zpozorníme. Kauzální léčba je složitá, antivirotik je velmi málo, proto není divu, že na začátku byly velké obavy a reakce vlád vedla k lockdownům. Lékaři velmi brzy zjistili, že se profiluje riziková skupina, která nebude nemoc zvládat dobře, na straně druhé bylo vidět, že zdravé lidi to postihuje méně, je to benigní (nezhoubný) respirační infekt, děti to ve velké většině přecházely, aniž by kolikrát o nákaze věděly. Bylo zřejmé, že budou vlny, že virus bude mutovat, že se bude »obouchávat« a budeme doufat, že se dostane do nějaké benignější formy. Nebyla jsem překvapená, když přišla delta a nyní přichází omikron, který je sice extrémně nakažlivý, ale méně komplikovaný a bude se chovat jako klasické respirační virózy.

Rozumím. Dokázala byste odhadnout, zda se budeme muset naučit s covidem žít, nebo podle vás existuje šance virus z populace vymýtit?

Bylo jasné, že s virem se budeme muset sžít, že tu s námi dál bude. Když se ukázalo, jak fungují vakcíny, tak bylo jasné, že nad virem nezvítězíme. Politická rétorika mi dala vzpomenout na to komunistické »poručíme větru, dešti«, poručit viru, což propaguje skupina vědců, kterým politici velmi naslouchají, nepůjde. Přijde mi, že politici nereflektují vědecké poznatky. Vážím si profesora Jiřího Berana, který byl nazýván dezinformátorem, je pro mě nepřijatelné, jak o něm mluví prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jeho názory nejsou brány v potaz. Pro mě je nesmírné zklamání, že se tady od začátku epidemie úplně zlikvidovala vědecká diskuze. Věda funguje tak, že vědci spolu diskutují, v medicíně není nic černobílé, jako kardioložka vím, že vše je komplikované a velmi mi vadí polarita názorů, vadí mi, že tady byli lidé dehonestováni za své názory. Upřímně mám velkým problém s prezidentem ČLK Milanem Kubkem, jeho rétorika je pro mě nepředstavitelná, v tuto chvíli již ani nereflektuje vědecké výzkumy a stanoviska například Evropské lékové agentury. Nelíbí se mi, jak tady šíří paniku a strach a přijde mi to nehodné funkce prezidenta ČLK.

Do 1. března podle vyhlášky o povinném očkování musí vakcínu přijmout lidé nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Když jsme rozhovor domlouvali, tak jste uvedla, že koncept povinného očkování odmítáte. Proč?

S vyhláškou mám velký problém, myslím si, že porušuje stránku medicínskou i etickou a nemá žádné opodstatnění. Současná vakcinace proti covidu nezaručuje kolektivní imunitu, to znamená, že ten, kdo je očkován, může nemoc přenášet, může onemocnět a může mít i vážný průběh. Vyvoláváme imunitní odpověď, ale není zaručena kolektivní imunita. V tu chvíli padá jakýkoliv medicínský důvod, aby byla nařízena povinná vakcinace. Navíc se jedná o vakcínu, která v širokém měřítku není dotestována. Používá se jeden a půl roku a za tu dobu se nahromadilo takové množství nežádoucích účinků, kdy už jde podle mě o exponenciální nárůst. WHO sbírá kumulativní data a registruje to samé, ten nárůst je ohromný, když to srovnáme za data nasbíraná za 50 let u vakcíny proti dětské obrně či chřipce, tak jsme na úplně jiných číslech. Obrovské množství nežádoucích účinků je hlášeno v americké i evropské databázi. Je na čase se zastavit a zrekapitulovat si, co jako lidé děláme. Mně jako kardioložku od začátku překvapilo a rozblikala se mi červená kontrolka u případů myokarditidy (zánětlivé onemocnění svaloviny srdeční, pozn. red.).

Máte pravdu, že se hodně spekuluje a bádá, jaký vliv mají současné vakcíny na činnost a chod srdce. Vy tady vidíte nějaké nebezpečí?

Pokud máme vakcíny, u kterých je přiznaný nežádoucí účinek myokarditid, který je výrazně vyšší u mladších lidí, hlavně mužů, ve věkové kategorii 16 až 29 let, tak to ve mně vyvolává velké obavy. Dá se předpokládat, že většina postvakcinačních myokarditid probíhá inaparentně (skrytě, pozn. red.), to znamená, že většina lidí o tom ani neví. Vlastně až za deset let se projeví dilatační kardiomyopatie (onemocnění myokardu charakterizované rozšířením srdečních oddílů, pozn. red.). Tedy mladí lidé kolem 40 let mohou přicházet se srdečním selháním a my nevíme, proč se tak děje. U 60 procent případů se předpokládá postvirová etiologie (virové infekce nervového systému, pozn. red.) Ve mně toto vyvolává velkou obavu, proto jsem se rozhodla, že se budu angažovat, protože pro mladé zdravé lidi, kteří nemají komorbidity je covid opravdu benigní záležitostí. Při vakcinaci může dojít k vytáhnutí »černého Petra«. Pro mě povinná vakcinace mladých zdravých lidí, jako jsou vojáci či hasiči, vyvolává otázku, koho tím ochráníme. Pro mě to nedává smysl. I oni mohou přenášet a onemocnět, ať mi tedy pan prezident Kubek vysvětlí, koho tito mladí navakcinovaní lidé ochrání. Tahle vyhláška nedává smysl a je celá špatně.

Druhý díl rozhovoru s kardioložkou Janou Gandalovičovou naleznete na portálu ŽivotvČesku.cz v neděli 16. ledna.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: