Chlapec z Prahy se podle rodiny udusil jídlem, ÚZIS ho započítal mezi oběti covidu. Byznys, lži a vyvolávání strachu, reagoval právník Nielsen
Veřejností v České republice otřásl případ dvanáctiletého chlapce, který byl započítán mezi oběti nemoci covid-19, i když podle rodiny byl těžce nemocný a udusil se jídlem. Podle právníka Tomáše Nielsena to svědčí o tom, jakým způsobem v Česku vznikají oficiální koronavirové statistiky. "Snad si lidé i na základě této tragické události začnou uvědomovat, jak předchozí i současná vláda v posledních dvou letech manipuluje s čísly, aby ve společnosti vyvolala strach," uvedl Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.
O tom, že do oficiálních statistik obětí nemoci covid-19 jsou započítáváni lidé, kteří na covid nezemřeli, hovořil poprvé bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) už na začátku roku 2021. Tehdy na tiskové konferenci uvedl, že do statistik jsou počítáni i lidé, kteří zemřeli po autonehodě.
"Když vykazujeme každého, kdo zemře na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak v ten den máme kolem 150 mrtvých," řekl tehdejší ministr zdravotnictví s tím, že počítání obětí je v souvislosti s koronavirem v ČR velmi přísné.
Na nejnovější případ nepřesné statistiky upozornila rodina, která se ozvala televizi Nova. Ve statistikách ministerstva zdravotnictví se objevil dvanáctiletý hoch z Prahy, který byl pozitivně testován na koronavirus, podle rodiny ale jeho úmrtí souvislost s covidem nemělo.
"Zemřel sice s covidem, ale z úplně jiné příčiny. Měl těžkou nevyléčitelnou genetickou nemoc, nemohl chodit ani sedět, nemluvil, vážil pouze 13 kg a hlavní příčinou jeho odchodu bylo vdechnutí zvrácené potravy do plic," uvedla rodina ve vyjádření pro web TN.cz.
Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislava Duška s dotazem, proč jsou mezi oběti covidu počítáni lidé, kteří zemřeli kvůli jiné příčině. Ředitel ÚZIS přislíbil, že na dotazy odpoví v pátek odpoledne. Pro televizi Nova ale uvedl, že jde o běžnou praxi. "Statistiky o úmrtí jsou zveřejňovány a vyhodnocovány po celou dobu epidemie stejně. Jde o systém nastavený správcem systému a v podstatě vyžadovaný médii a zřejmě i většinovou společností," objasnil Dušek způsob, jak se v Česku pracuje s »covidovými« čísly.
Ve společnosti začala na základě příběhu rodiny z Prahy znovu intenzivně rezonovat otázka, kolik obětí nemoc covid-19 v Česku skutečně má. Ministerstvo zdravotnictví k 11. únoru pracuje s údajem 37 712 obětí.
Z »počítání mrtvých« je v Česku rozladěn také známý advokát Tomáš Nielsen. Ten se obává, že pokud oficiální čísla nekorespondují s přesnou příčinou úmrtí, dochází v Česku celou dobu epidemie k nadhodnocení covidové statistiky.
"Ani si neumím představit, co v této situaci prožívá rodina. Je nelidské, když navíc musí ještě reagovat na lživé informace šířené ministerstvem zdravotnictví. Snad si lidé i na základě této tragické události začnou uvědomovat, jak předchozí i současná vláda v posledních dvou letech manipuluje s čísly, aby ve společnosti vyvolala strach, obavy, nenávist a mohla lidi snadněji ovládat a v klidu prosazovat politické a obchodní zájmy," uvedl Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.
Dvanáctiletý chlapec podle své rodiny trpěl tzv. Rettovým syndromem, tedy neurovývojovým onemocněním. Hoch byl prý v poslední době jen kost a kůže, nepracoval mu správně žaludek. Jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval. Nakonec se mu do plic dostaly zbytky jídla a s tím i bakterie. Příbuzní rázně odmítají, že by příčinou úmrtí byl koronavirus.
Sám ředitel ÚZIS Ladislav Dušek uvedl, že nesouhlasí s tím, jak jsou v Česku úmrtí v souvislosti s covidem počítána. Podle něj dochází ke zveřejňování počtů obětí, aniž by byla odborně dokončena analýza příčin úmrtí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.