Reklama:

Vysmátí, jako by vyhráli Nagano. Pešán a Nedvěd šokovali po příletu do Prahy. Všichni čekají trest, nikoliv smích, říká firemní sociolog

Generální manažer Petr Nedvěd (vpravo) a trenér Filip Pešán
Generální manažer Petr Nedvěd (vpravo) a trenér Filip Pešán
Foto: Šulová Kateřina / ČTK / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2022

Člověk neznalý poměrů by si na Letišti Václava Havla při pohledu na trenéra Filipa Pešána (44) a generálního manažera reprezentace Petra Nedvěda (50) myslel, že z Pekingu vezou zlaté medaile. Úsměvy od ucha k uchu a veselí v očích nenapovídá, že se tato dvojice podepsala pod nejhorší propadák českého hokeje v jeho moderní historii. Firemní sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jak se k lidem, kteří se po neúspěchu začnou smát, přistupuje v běžné firmě. Český hokejový svaz bude příští týden rozhodovat o vedení českého národního týmu a fanoušci uvidí, jak si svaz obrodu hokejových poměrů reálně představuje.

Reklama:

Smích, rozzářené oči, žertíky... Skoro to vypadalo jako návrat do minulosti, mnoha fanouškům vyskočila vzpomínka na rozjuchaného trenéra Ivana Hlinku (†54), zpoceného Dominika Haška (57) a vysmátého Jaromíra Jágra (50) s naganským zlatem na krku. Hokejový fanoušek bohužel nesleduje hokejový zázrak, ale historický propadák, který vysmáté tváře Filipa Pešána a Petra Nedvěda nezakryjí.

Reklama:

Jistě, jde o momentku z letiště a Filip Pešán i Petr Nedvěd jsou vysmátí zejména z toho, že jsou v pořádku doma a cesta z Pekingu je u konce. Přesto taková fotka působí na hokejového fanouška až bizarním dojmem. Stav českého hokeje a olympijská ostuda k smíchu nejsou.

Firemní sociolog Vojtěch Bednář, který se profesně zabývá kulturou a psychologickými pochody mezi zaměstnanci říká, že společnost je nastavena tak, že po špatném výkonu má následovat trest, nikoliv bujarý smích.

"Lidé jsou sice různí, ale máme nějaké prvky a rituální prvky, které nás spojují dohromady. Někdo je černý, druhý bílý, jeden z Aše, druhý z Ostravy, ale jsou věci, na kterých se shodujeme. Toto, na co se ptáte, je rituál a součástí rituálního chování je očekávané chování od lidí, kteří jsou toho rituálu součástí. Jestliže se pracovní akce povede, tak se budeme radovat. Jestliže se nepovede, tak budeme zamračení. Tady vidíme, jak se radují, protože byli na výletě a bylo tam asi fajn a teď se radují... Jenže se minuli s očekáváním, ta společnost v rámci rituálu něco očekávala, to nepřišlo. Očekávání se nenaplnilo, společnost si toho chování nyní všímá. To znamená, že ti, kteří se nechovali v souladu s očekáváním, by měli být potrestáni. To je očekávání a otázka je, co s tím udělá ten, kdo rozhoduje z pozice autority. To jsou lidé, kteří budou o nich nyní rozhodovat," vysvětlil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, proč smích nepatří mezi položky, se kterými společnost počítá po neúspěchu. O tom, jaký padne trest za katastrofální vystoupení v Pekingu, bude Český svaz ledního hokeje rozhodovat po neděli.

Ve hře je několik alternativ. Možností je i to, že se to s Pešánem a Nedvědem ještě jednou zkusí a velké účtování se bude dělat až po mistrovství světa. Podle hlasů ze zákulisí to ale vypadá, že prezident Českého hokejového svazu Tomáš Král (58) Pešána ve funkci nepodrží a jeho osud zpečetí svazový výkonný výbor. Že by Pešán skončil, ale Nedvěd pokračoval, není pravděpodobné. Na druhou stranu český hokej v poslední době proslul tím, že žádná varianta není nemožná.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: