V zajetí tajemného úplňku. Psychiatr Jan Cimický promluvil o dopadech měsíčního světla na zdraví člověka. Policista k tématu tvrdí, že se vztahuje i na násilnosti
Otázka, zda Měsíc může ovlivňovat psychické a fyzické pochody v lidském těle, je stará v podstatě jako lidstvo samo. Dříve byli lidé přesvědčení, že měsíční svit má na člověka zásadní vliv. Moderní věda je v tomto přeci jen zdrženlivější, ale část expertů uznává, že Měsíc na duševní stav člověka vliv mít může. "Od pradávna je známo, že na člověka působí množství a intenzita světla," řekl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (73).
Říká se, že moc Měsíce je nejvyšší v době úplňku. Dvě noci před a dvě noci po úplňkové fázi by měsíční světlo mělo mít nejsilnější vliv na fungování a jednání člověka. To, s čím od nepaměti počítají archaické kultury, začíná pomalu zkoumat i moderní věda.
Experti brali stará pořekadla kolem novoluní či úplňku za pověry a babské báchorky. Jenže lékaři, kteří zkoumají vliv měsíčního světla na kvalitu spánku, připouští, že na starých legendách něco bude. Intenzita světla má na lidský spánek vliv, což si myslí i psychiatr Jan Cimický.
"Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali. Že by se pak dočetli, že byl úplněk, a spojí to s tím, že se jim špatně - či naopak výborně - spalo. My zjišťujeme, že fyzikální jevy na člověka působí. Od pradávna je známo, že na člověka působí množství světla, podobně na člověka působí intenzita větru, lidskou kondici významně ovlivňuje také atmosférický tlak. Kdysi jsme s Českým hydrometeorologickým ústavem v Ústí nad Labem prováděli takový výzkum a zjistili jsme, že ty vlivy u části populace jsou. Zejména u lidí, kteří jsou citlivější, hlavně u těch neurastenických typů. Podobný výzkum dělali, tuším, Španělé a zjistili, že i tam je výsledek stejný. Takže my jako lidi jsme zřejmě naprogramovaní na nějakou harmonii. Ta harmonie je těmi pravidelnými jevy v atmosféře pak nějak ovlivněna," uvedl v minulosti Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.
Zajímavé je, že podle některých statistik také při úplňku narůstá v lidech agrese a sklony k násilnému chování. Může to být údajně způsobené tím, že u psychicky labilních jedinců může intenzita měsíčního světla způsobovat emoční rozkolísanost. Žádné detailní psychiatrické studie ale k tomuto tématu nevznikly.
Britský policejní inspektor Andy Parr pro BBC v minulosti uvedl, že podle statistik docházelo během úplňkové noci k nárůstu kriminality. "Po devatenácti letech u policie pozoruji, že se lidé při úplňku chovají jinak. Jsou nepříjemní a hádaví. Mezi násilnostmi a úplňkem existuje jasná korelace," sdělil své postřehy Andy Parr. Policie v Brightonu dokonce jeden čas při úplňkové noci posilovala služby.
Podle dalších pověr má úplněk vliv na průtoky krve, může dojít k předčasnému porodu, stoupá počet sebevražd a agresivnější jsou údajně domácí i divoká zvířata.
Někteří lidé se domnívají, že když má Měsíc vliv na příliv a odliv, že bude mít vliv i na tekutiny v lidském těle. Vliv Měsíce na průtok krve ale vědecky nikdy ověřen nebyl. Někteří experti se ale domnívají, že úplněk má vliv na hladinu melatoninu - tedy hormonu, který snižuje hladinu kortizolu (hormon vylučovaný z nadledvin v reakci na stres).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.