Reklama:

Chleba a rohlíky dramaticky zdraží. Skokový nárůst zaznamená i olej. O dopadech války na Ukrajině promluvil ekonom Štěpán Křeček

Obchod - Ilustrační snímek
Obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2022

Velkoobchodní cena pšenice začala prudce reagovat na krizi na Ukrajině a zdražení pečiva začnou rychle pociťovat také lidé v České republice. Koncové ceny v supermarketech budou muset reflektovat i zdražení olejnin či energií. Podle ekonoma Štěpána Křečka se spotřebitelé musí připravit na drastické navýšení cen. "Pokud by boje neutichly, tak ceny, jaké dnes vidíme například u rohlíků, by se do léta zdvojnásobily," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane doktore, velkoobchodní cena pšenice za týden zdražila o 40 procent a není tajemstvím, že na cenách komodity se projevuje nejistota a obavy z dlouhé války na Ukrajině. Dokážete odhadnout, jak se krize projeví na cenách pečiva v Česku?

Musíme si uvědomit, že nejde jen o mouku a pšenici, ale pečivo se do obchodů také nějak rozváží, takže v celkové ceně budou hrát roli i ceny pohonných hmot. Máte pravdu, že celková situace je opravdu nepříjemná. Ukrajina tvoří 88 procent světového exportu slunečnicového oleje, 13 procent světového exportu kukuřice a 12 procent světového exportu pšenice, tak bychom mohli pokračovat. Co se týče zemědělské produkce, je Ukrajina opravdu velice důležitou zemí. Kvůli válce lze očekávat, že dodávky na světové trhy budou váznout, produkce Ukrajiny výrazně klesne, nedostatek se bude odrážet na růstu cen. Už nyní to můžeme sledovat na světových burzách, je jen otázkou času, kdy se to začne započítávat do koncových cen pro spotřebitele.

Reklama:

Pokud se krize už nyní projevuje na světových burzách, kdy se zdražení projeví u koncového výrobku? Lze říci, že už za 14 dnů zákazník nad regálem s pečivem zaznamená zdražení?

Prodejci na to půjdou chytře, budou tu cenu navyšovat kontinuálně během delšího časového období. První vlnu zdražování již dnes můžeme vidět na pultech a bude to pokračovat. Je to podobné jako u pohonných hmot, v tomto případě také nešlo o skokový nárůst o desetikorunu, ale vidíme, že každý den se přidává 50 haléřů či koruna, to se sčítá a výsledek je fatální. Podobné to bude u pečiva, nárůst cen započal, zdražování bude dál pokračovat.

Pokud radikálně stoupá cena nafty, tak lidé jsou schopni nějak omezit cesty a nebo použít například vlak. Mouku a chléb nahradit dost dobře nejde. Na jaké ceny pečiva se lidé v Česku musí připravit?

Byli jsme šokováni lednovými daty o cenách výrobků. Tehdy jsme zjistili, že v České republice meziročně vzrostla cena obilovin o 34 procent a cena olejnin o 45 procent. To bylo ještě před vypuknutím války na Ukrajině. Po vypuknutí konfliktu budou ceny ještě několikanásobně vyšší, obávám se, že zdražování pekárenských výrobků bude velice masivní. V průběhu roku se situace bude zhoršovat, na Ukrajině budou menší výnosy, než jsme byli zvyklí. Očekávám fatální nárůsty výrobků a je podle mě opravdu jen otázkou času, než se to od cen zemědělských výrobců přesune do koncových cen pro spotřebitele.

Vidím, že se vám nechce pouště do přesné předpovědi. Zeptám se tedy jinak, pokud by boje na Ukrajině do června neutichly, mohlo by pečivo zdražit třeba trojnásobně?

Pokud by boje neutichly, tak ceny, jaké dnes vidíme například u rohlíků, by se zdvojnásobily. Jednak by byly výrazně dražší výchozí suroviny, zároveň by dlouhotrvající boje zhoršily situaci v energetice. Ceny energií jsou pro potravinářství klíčové, v potravinářském průmyslu je obrovská spotřeba energií. V neposlední řadě by se navýšila cena rozvážení, rozvoz také vytváří náklady a bude nutné ho započítat do výsledné ceny produktů.

Napadá mě, že letos je situace složitá, ale příští rok může být ještě mnohem hůř, protože pokud Ukrajina bude dál ve válečném stavu, tak tamější zemědělci neosejí tolik plochy, na co jsou globální trhy navyklé. To by znamenalo, že třeba v létě 2023 by se cena za pečivo mohla znovu zdvojnásobit?

Víte, vliv na koncovou cenu má vícero faktorů. Záleželo by na produkci v jiných zemích, ta je odvislá například od počasí. Důležitým aspektem je také cena hnojiv. Hnojiva se vyrábí z chemických látek a pro výrobní proces je důležitá ropa a plyn. Výrazný nárůst cen chemických látek vede k tomu, že dramaticky zdražují hnojiva. Na to zemědělci mohou zareagovat dvěma způsoby, buď budou používat méně hnojiv, potom ale bude menší úroda a tím pádem vyšší ceny. Nebo budou hnojit tak, jak jsou zvyklí, ale vyšší náklady na hnojiva se zase budou muset promítnout do koncových cen pečiva. Na trhu jsou navíc aktivní spekulanti, kteří ceny dál šroubují prudce nahoru a zhoršují již tak složitou situaci.

To nezní vůbec optimisticky. To skoro vede k úvaze, aby si každý, kdo může, doma zasadil alespoň brambory a do zásoby nakoupil mouku a rýži...

Je ale také potřeba říct, že trhy nakonec zvládnou všechny krize, zvládly i světové války. Nyní je těch informací hodně, lidé reagují panicky, ale věřím, že nakonec se na trzích najde nová rovnováha. U komodit vždy v historii platilo, že se vyvíjí cyklicky, to znamená, že i po těch nejvyšších nárůstech vždy následovaly pády. To stejné se čeká nyní, je ale otázkou času, kdy ty vysoké ceny na komoditních trzích spadnou. Nyní se na nás bohužel valí zprávy, které růst cen komodit podporují.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: