Reklama:

Válka čaruje s cenami. Chleba za 100 a litr benzínu přes 50 korun. Ekonomické dopady ruské agrese budou podle odborníků drastické

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2022

Ceny pohonných hmot letí vzhůru rekordním tempem a plná nádrž stojí den co den o několik desítek korun víc. Ekonomové přitom varují, že ačkoli už většina služeb a zboží zdražila, tak jsme teprve na začátku. "Je potřeba se připravit na dramatické zdražování," uvádí ve zprávě, kterou má ŽivotvČesku.cz k dispozici, ekonom Roman Pilíšek.

Reklama:

Ekonomické zemětřesení do Česka ještě zdaleka nedorazilo a bude podstatně hůř. Tak se dá ve stručnosti shrnout zpráva ekonoma Romana Pilíška. Ve chvíli, kdy se na stojanech mnohých pump ceny paliv přehouply přes 50 korun na litr, se to opravdu nečte dobře. Válka na Ukrajině, která zasáhla světovou ekonomiku otřesenou pandemií, tak může mnohým lidem způsobit existenční problémy.

"Českou ekonomiku nejprve před dvěma lety zasáhl koronavir, následně zdražování energií z důvodu green dealu a teď dostává těžké rány vojenským konfliktem. Prudké oslabování kurzu české koruny a vysoké úrokové sazby budou pouze přilévat olej do ohně. Stagflace, tedy stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost, je dle mého názoru nevyhnutelná," tvrdí Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy, ve zprávě zaslané do redakce ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Sankce, které uvalil západní svět na Rusko, budou mít podle něj vždy oboustranný dopad. "Snaha Západu vyvarovat se dovážení nejen energetických, ale i průmyslových komodit je něco, co se neprojeví pouze zdražením benzínu, jehož cena se může vyšplhat až na 55 korun za litr," upřesnil.

Podobně dramatický vývoj předpovídal krátce po vpádu Rusů na Ukrajinu i ekonom Petr Studnička. "Po nějaké době sice přijde uklidnění situace a pokles na hladiny kolem 36 až 40 korun. Jak dlouho to ale potrvá, je těžké odhadnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ekonomiky jsou celosvětově rozkolísané.

Zdaleka se to přitom netýká jen paliv, což ukázala i cena pšenice na burze v Chicagu, která během prvního březnového týdne stoupla o více než 40 procent. Důvodem je opět válka na Ukrajině, která dramaticky ztenčuje světové zásoby obilovin. Ukrajina, která patří k největším světovým vývozcům, navíc zakázala jejich vývoz ze země.

To, vedle rostoucích cen za energie, bude mít za následek dramatický růst cen například pečiva – bochník chleba by mohl vyjít i na sto korun. "Určující pro cenu mouky v Česku je cena potravinářské pšenice na pařížské burze. Ta v prvním březnovém týdnu poprvé v historii vystoupala v přepočtu nad 10 tisíc korun za tunu. Dlouhodobý průměr let 1999 až 2022 je přitom zhruba 4600 korun za tunu. Zdražování energií a komodit obecně ale zdraží zcela vše. Jedná se o základní stavební prvky ekonomik obecně," vysvětlil Roman Pilíšek.

Aby špatných zpráv nebylo málo, přidala se i inflace. Český statistický úřad dnes zveřejnil, že v únoru meziročně stoupla na 11,1 procenta z lednových 9,9 procenta. Meziroční růst cen přitom zrychluje od loňského července, tedy osm měsíců v řadě. "Těžko nyní předvídat, kam až se může její maximální výše dostat. V letošním roce bude ale inflace velmi pravděpodobně atakovat hranici 15 až 20 procent. Už v minulosti jsem upozorňoval, že vysoká inflace s námi bude pět až deset let. Nyní, když sledujeme, jak se urychluje rozklad mezinárodních obchodních řetězců, bych se přikláněl minimálně k 10 letům," uzavřel neradostné vyhlídky Roman Pilíšek ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Z ní je patrné, že Čechy čekají velmi těžké časy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: