Někteří pumpaři čarují s cenami za benzín i naftu. Ropa je přitom nejlevnější od propuknutí války na Ukrajině. Poradce premiéra poradil, jak lehce zatočit s "nepoctivými" prodejci

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2022

Pohonné hmoty v České republice se v srpnu dočkaly snížení cen. Podle dat společnosti CCS, která sleduje ceny paliv, se průměrná cena za litr benzinu dostala na 44,41 koruny, cena nafty pak na 45,11 koruny. "Toto snižování cen bude pokračovat, troufám si říct, že v průběhu celého srpna," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. Poradil také, jak bojovat proti pumpařům, kteří pohonné hmoty i přes jejich zlevnění budou prodávat draze.

V letošním roce Česko zasáhlo extrémní zdražování prakticky všeho potřebného. Ceny se zvedly u zboží, služeb, benzinu, ale zejména také u elektřiny a plynu. Prázdninové měsíce ovšem alespoň u pohonných hmot přinesly něco pozitivního, je totiž možné pozorovat pokles jejich cen. Tento trend bude podle predikcí odborníka v oblasti financí pokračovat minimálně do konce měsíce, ale už v tuto chvíli se průměrné ceny benzinu i nafty za litr dostaly na příjemnější částky, než jaké si pamatujeme z jara.

"Určitě vám řeknu dobré zprávy, po dlouhé době také něco zlevňuje. Ta situace u čerpacích stanic je dána především tím, co se děje na ropném trhu, kde cena ropy klesla pod úroveň 95 dolarů za barel. Je to nejnižší cena od února, kdy propukla válka na Ukrajině. Tím, jak klesá cena ropy, dochází i k postupnému snižování cen čerpacích stanic. My jsme zažili teď již více než měsíc, kdy se ceny u pumpařů snižují, za tu dobu průměrná cena benzinu klesla zhruba o 3,50 koruny a průměrná cena nafty o 3,20 za litr. Toto snižování cen bude pokračovat, troufám si říct, že v průběhu celého srpna. Za ten srpen by ceny měly klesnout minimálně o další dvě koruny za litr u obou typů pohonných hmot," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Velkým tématem v souvislosti s cenami pohonných hmot jsou i marže prodejců paliv. Průběžné výsledky kontrol za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic. Přesáhly průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutaly od květnových a červnových výsledků, kdy se marže držely na velmi nízké úrovni. Uvedl to mluvčí ministerstva financí (MF) Tomáš Weiss. S kontrolami bude MF pokračovat nejméně do konce září.

"Možná ten pokles bude i výraznější, ale bude záležet na tom, jak pumpaři budou nižší ceny přenášet na koncové zákazníky. Vidíme, že mezi jednotlivými čerpacími stanicemi jsou propastné rozdíly, takže určitě je vhodné, aby řidiči vyhledávali stanice s nižšími cenami a donutili drahé čerpací stanice, aby také začaly výrazněji snižovat ceny," poradil pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

Na ceny pohonných hmot má vliv celá řada faktorů a podle poradce premiéra Petra Fialy mohou být lidé rádi, že se tyto faktory sešly tak, aby jejich výsledkem bylo právě zlevňování. Jde rovněž o faktory, jejichž efekt by mohl být dlouhodobý, a právě proto je možné, že pokles cen bude eventuálně možné sledovat déle.

"Sešlo se nám hned několik pozitivních zpráv. Jednak se zvýšily stavy zásob, co se týče ropných rezerv v Americe, zároveň některé země navyšují těžbu ropy. Také kartel OPEC se dohodl na mírném navýšení těžby a oproti tomu probíhá růst úrokových sazeb v klíčových ekonomikách. Vyšší sazby pak snižují ekonomickou aktivitu, což vede k obavám, že se může propadat poptávka po ropě. Tato obava se pak odráží na ropném trhu v poklesu ceny, což je hlavní příčina, proč klesají ceny u čerpacích stanic," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.