Reklama:

Zlo s lidskou tváří: Vladimir Putin na snímku z roku 1983. Psycholožka Theodora Toulcová řekla, co se dá z obličeje poznat a jak vzniká touha po moci

Vladimir Putin v roce 1983
Vladimir Putin v roce 1983
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2022

Nejvíce kontroverzním člověkem na světě je v současnosti Vladimir Putin (69). Je označován za muže, který rozpoutal válečný konflikt ve východní Evropě a je mu lhostejné zbytečné umírání lidí a dopady války. Na hlavním snímku je zachycen v roce 1983, v té době mu bylo 31 let. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila s dotazem psycholožku a terapeutku Theodoru Toulcovou, zda se dá rozklíčovat ze snímku z výrazu ve tváři, jaká je jeho osobnost a kde se vzala touha po moci.

Reklama:

"Obecně řečeno faktory, které se negativně či pozitivně tvoří v člověku, se určitě propisují v nějaké míře do tváře. Vnikají z nich mikrovýrazy, které se aktivují, když se někdo snaží skrýt emoci. Správné rozpoznání mikrovýrazu sdělí, o jakou emoci se jedná. Cuknutí koutkem, pohození hlavou a dále. Podle toho se pozná, jak je člověk nastaven. Proto stačí půl hodina s dítětem v terapeutické herně a dá se poměrně snadno odhadnout, kde je problém a jak bude jeho život ovlivňovat," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Theodora Toulcová s tím, že u mnoha lidí je touha po moci přirozená, ale zároveň je velké množství lidí, u kterých to ta hnací síla není a touha po moci jim není vrozeně dána.

Reklama:

Vladimir Putin se narodil 7. října 1952 vzhledem k věku rodičů a jejich minulosti se narodil trochu jako »zázračné dítě«. Oběma tehdy bylo 41 let. Skutečnost, že přišel na svět neočekávaně a jeho rodiče už nepočítali s tím, že by ještě dítě mohli na světě přivítat, vedla později ke konspiračním teoriím o údajné adopci. V té době jeho otec pracoval v továrně na železniční vagony, matka brala částečné úvazky, aby se mohla věnovat synovi. Byla zaměstnaná coby uklízečka nebo vrátná.

O svém dětství a životě se Vladimir Putin rozpovídal v obsáhlém rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem, který v roce 2017 vyšel jako dokument s českým názvem Svět podle Putina. "Existoval jsem ve volném režimu, mnoho času jsem trávil na ulici. Jakmile jsem se začal zabývat judem, můj život se začal měnit k lepšímu. Hned po skončení (střední) školy jsem v Leningradě zahájil studium práv," řekl ruský vůdce o svém dětství.

Šéf Kremlu se zmínil i o své kariéře v KGB. V sovětské tajné službě sloužil až do rozpadu SSSR. "Musel jste jít pracovat tam, kam vás pošlou. A mě poslali tam. Chtěl jsem tam ale pracovat. Nejen to, šel jsem na právnickou fakultu, protože jsem chtěl pracovat v KGB."

Psycholožka a terapeutka Theodora Toulcová ohledně toho, zda se dají rozpoznat lidská traumata vepsaná do tváře, uvedla, že rozklíčovat povahové rysy či osobnost člověka, kterou zformoval život, z fotografie je velmi komplikované, nepřesné až nepravděpodobné. Důvodem je, že výraz při pořízení snímku mohla ovlivnit řada okolností, o kterých se při posuzování neví.

Ohledně formování osobnosti pak uvedla, že nejcitlivějším obdobím je dětství. "Každý člověk je ve své podstatě dobrý. To, jaké má dětství, jak je vychovaný, jak na něj působí okolí, jak je traumatizovaný, to ho utváří. Nikdo nemá radost, že je zlý a dochází tam k nějaké patologii, kdy člověk má zapojené obranné mechanizmy ega a přestává si uvědomovat sama sebe. Jsou tam z toho důvodu, abychom se ze sebe nezbláznili. Dochází k tomu, že člověk si pak příkladem neuvědomuje, že lže, manipuluje, přestává vyhodnocovat dobro a zlo. V dětství dochází i k rozvoji touhy po moci. A toto měl Hitler, Stalin a další," dodala pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: