Reklama:

Bývalý šéf vojenské tajné služby řekl, jak vnímá hrozbu nasazení biologických zbraní na Ukrajině. Popsal, co je pro Vladimira Putina nadále cílem

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2022

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga (63) by se Rusko na Ukrajině mohlo uchýlit k použití chemických zbraní. A to v rámci operace pod falešnou vlajkou, varoval před týdnem. Jak moc je reálné nasazení zbraní hromadného ničení tohoto typu, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor (64). "Mě trochu zaráží, že generální tajemník Severoatlantické aliance se přidává k těmto povídačkám," uvedl v úvodu.

Reklama:

Stoltenberg přímo řekl, že se obává, že by Moskva mohla na Ukrajině provést operaci pod falešnou vlajkou, možná s chemickými zbraněmi. "Jakékoli použití chemických zbraní bude porušením mezinárodního práva, bude porušením smlouvy, která zakazuje chemické zbraně a kterou Rusko podepsalo," řekl v rozhovoru s týdeníkem Welt am Sonntag s tím, že by šlo o absolutně nepřijatelný krok.

Reklama:

Podle bývalého šéfa vojenské tajné služby to nedává smysl. "Jsou to nejlevnější zbraně hromadného ničení. A v momentě, kdy je jedna strana vypustí, tak je přestává mít pod kontrolou a bude to mít dopad na ni samotnou. Myslím, že covid-19 ukázal, jak ošidnou věcí by mohly být biologické zbraně. To je myslím jeden z dalších případů, kdy se tady vyrábí strachy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Obavy z možného použití chemických nebo biologických zbraní na Ukrajině zesílily v posledních dnech po ruských tvrzeních, že Ukrajina s podporou amerického ministerstva obrany na svém území provozuje laboratoře na výrobu biologických zbraní.

"Základní narativ zůstává stejný, a to je neutralita Ukrajiny, redukce jejích ozbrojených sil, uznání Krymu plus dvou republik Doněcké a Luhanské. To, že se to Putinovi nepodařilo do 6. března, nevím, kdo mu řekl, že jsou to schopni udělat za těch pár dní do toho data, tak cíl zůstává stejný. Jen se bude měnit způsob jeho dosažení. To znamená útoky na města, což má mít efekt zlomení morálky ukrajinského lidu tak, aby přestali podporovat nasazení ukrajinské armády a v zásadě se vzdali. Takto podle mého nebyly původně útoky zamýšleny, byla tam představa, že lehkými průzkumnými vojsky s horskou divizí dokáží získat Kyjev rychle, dojde k pádu vlády, a to se nepovedlo. Na jihu se obávám, že se Rusům vede lépe. Pokud jde ale o města, ta jsou cílem, kdy dochází ke zlomení morálky Ukrajinců," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ohledně současného válečného stavu, kdy Rusko útočí nejen na vojenské cíle.

Severoatlantická aliance dosud odmítá přímo se zapojit do konfliktu v obavě z jeho rozšíření. Ukrajina přitom volá mimo jiné po tom, aby Severoatlantická aliance dohlížela na bezpečnost ukrajinského vzdušného prostoru. Podle Stoltenberga musí být nyní NATO bdělé, protože »je možné, že by Rusko samo mohlo plánovat nasazení chemických zbraní«. Pokud by se to skutečně stalo, šlo by podle něj o »válečný zločin«.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: