Reklama:

Bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity popsal, co v konečném důsledku masakr lidí ve městě Buča způsobí

Masakr v Buči
Masakr v Buči
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2022

Město Buča se zapsalo k mrazivým symbolům války na Ukrajině. Likvidaci tamního civilního obyvatelstva mají s největší pravděpodobností na svědomí ruští vojáci. Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz vyjádřil bezpečnostní expert z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus k téma, jaký může mít celá věc dopad v rámci vojenského konfliktu. Podle jeho slov může »vyburcovat« k ještě větší podpoře země bránící se ruské agresi.

Reklama:

V Buče na severozápad od Kyjeva se po ústupu ruských vojsk našlo mnoho zastřelených civilistů. Šlo o masakr lidí, kdy někteří z nich měli svázané ruce. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) přišlo ve městě o život nejméně 300 obyvatel.

Reklama:

V rozhovoru pro německý Bild ukrajinský prezident uvedl, že jeden z premiérů z Evropské unie po něm chtěl důkazy, že likvidace lidí, nebyla zinscenována. Jméno neuvedl. Portály Ukrajinska pravda a Evropska Pravda uvedly, že jde o maďarského premiéra Viktora Orbána (58). Ten v sobotu masakr odsoudil.

Na Západě tyto zločiny vyvolaly rozhořčení. Kreml vinu odmítá a tvrdí, že obvinění založená na svědectvích místních obyvatel, humanitárních pracovníků a novinářů jsou cílenou provokací vlády v Kyjevě.

Podle Josefa Krause z katedry politologie jde o věc, která může v konečném důsledku vést k masivnější podpoře Ukrajiny. "Ono to může mobilizovat podporu Ukrajině, což jsme viděli i v České republice, kdy majitel Seznamu uvedl, že pošle 100 milionů korun ukrajinské ambasádě na nákup obraného vojenského materiálu. To jsou věci, které ukrajinské straně pomohou, protože lidé jsou šokovaní tím, co se děje. A najednou se utvrdí v tom, že je potřeba těmto věcem zabraňovat, byť jim nelze stoprocentně zabránit nikdy, ale minimálně budou více a ochotněji podporovat ukrajinskou stranu. Stejně tak jako to vytvoří tlak na politickou scénu i u států, které se k tomu staví laxně, jako je třeba Německo či Francie k tomu, aby mnohem více podporovali Ukrajinu a řekněme ostřeji zacházeli s Ruskem v rámci politických či ekonomických sankcí," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert.

Další a další svědectví postupně odhalují, že ruská armáda řádila v některých obsazených ukrajinských městech poblíž Kyjeva stejně bezuzdně jako v Buče. Podle zpráv novinářů přímo z místa páchali Rusové podobná zvěrstva na civilistech také v Borodjance a ­možná i v Hostomelu, který ve své moci Rusové drželi 35 dnů. Tamní úřady uvedly, že město postrádá po jejich odchodu asi 400 svých obyvatel.

"Víme o lidech, kteří byli zabiti, existují potvrzení, fotografie a videa, ale stále je nemůžeme najít,“ uvedl velitel vojenské správy Hostomelu Taras Dumenko pro stanici Hromadske Radio.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: