Robert Šlachta o masakru v Buče. Jsme v dezinformační válce, viníci musí skončit před mezinárodním tribunálem

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2022

Ukrajinské město Buča se stalo místem zrůdného činu, který mají mít na svědomí ruští vojáci. Na záběrech a fotografiích zohavených těl civilistů se měly nacházet i ženy a děti. Podle předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50) poukazuje masakr nedaleko Kyjeva na zoufalství vojsk Ruské federace. "To už nemá s válkou nic společného, považuji to za genocidu. V podstatě se dá říci, že když armáda Ruska páchá taková zvěrstva, úplně se »utrhla ze řetězu«," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz.


Více jak 40 dní zažívá Ukrajina kruté boje kvůli válce, kterou zahájil ruský prezident Vladimir Putin (69) vstupem na území nezávislého státu, s nímž sousedí. Ztráty na životech nejsou jen na straně vojáků, ale také obyčejných lidí. Ve městě Buča v Kyjevské oblasti byla nalezena těla civilistů, kteří se měli stát obětmi brutality ruských vojáků.

Britský server BBC informoval, že podle místních měli ruští vojáci také rabovat domy a vykrádat zásoby jídla. Podle tohoto zdroje armáda Ruské federace opustila město 31. března v ranních hodinách. Ruské ministerstvo obrany se však hájí tím, že během obléhání města nedošlo k žádnému útoku na civilní obyvatelstvo.

K dění v Buče, které bývá přirovnáváno ke Srebrenickému masakru z roku 1995 během války v Bosně a Hercegovině, se vyjádřil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Podle jeho slov se ruská armáda uchýlila k odsouzeníhodnému činu kvůli tomu, že už je v koncích.

"V prvé řadě cítím velký smutek nad tím, co se v Buče událo. Jednoznačně to dokazuje, že ruské armádě »tečou« nervy. Ztrácí pevnou půdu pod nohama a v podstatě se dá říci, že když vojáci Ruské federace páchají taková zvěrstva, úplně se »utrhli ze řetězu«. Ukazuje to i stav, ve kterém se ruští vojáci nachází. Prostě si dělají, co chtějí. Popravování civilistů, pohozené a svázané mrtvoly, lidé zastřelení do týla… To už nemá s válkou nic společného, nebojím se to nazvat genocidou. Popírá to veškerou lidskost a ženevské konvence týkající se vedení války, jak se zachází nejen s civilisty, ale i s válečnými zajatci. Pokud by k páchání těchto hrůz dal rozkaz někdo z velitelů, byl by to akt čirého šílenství. Někteří to možná nepochopitelně omlouvají, ale při těch ověřených fotkách a informacích, to snad nemohou myslet vážně. Pak tito blázni šíří dezinformace, rozdělují společnost a ještě více vyhrocují už tak vážný stav," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz k masakru nedaleko Kyjeva šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba (40) uvedl na Twitteru, že Rusko je horší než ISIS (islámská teroristická organizace, pozn. red.) a apeloval na to, aby svět zcela zastavil nakupování ropy, plynu nebo uhlí z Ruska.

Deník The Guardian s odkazem na výpovědi svědků údajného vyvražďování popsal, že ruští vojáci měli zabíjet civilisty bez ohledu na cokoli. Starosta Buči Anatolij Fedoruk (49) připustil, že v masových hrobech bylo pohřbeno 280 těl a dalších 20 mělo být nalezeno pohozených v ulicích.

"Věřím tomu, že se bude trvat na tom, aby se označili konkrétní vojáci a viníci, kteří ta zvěrstva páchali a budou hnáni před mezinárodní tribunál. Stejně, jako to proběhlo v bosenském konfliktu z roku 1995," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý elitní policista, který v letech 2008 až 2016 vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Od začátku napadení Ukrajiny Ruskem se celosvětově šíří také řada dezinformací. Ať už se jedná o falešné zprávy, fotografie nebo záměrně vytvořená videa, která mají »očerňovat« buď jednu, nebo druhou stranu.

"Samozřejmě je nutné zmínit, že jsme v dezinformační válce, která se vedla už v době první světové války. Musíme rozlišovat informace, které se na nás hrnou ze všech směrů. Všechno bychom si měli ověřovat a pracovat s informacemi z důvěryhodných zdrojů. Kolují zprávy, že si za vše mohou sami Ukrajinci, vidíme nejrůznější videa, fotky a podobně. Je opravdu důležité sledovat především zavedená média a filtrovat zprávy, které se šíří hlavně po internetu. Většinou sám sleduju na konci článků, odkud informace pochází a zda jsou skutečně ověřené nebo ověřitelné. Dezinformace nejsou jen ohledně Ukrajiny a Ruska, ale známe je dobře i z období covidu," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta na to, jak významný vliv mohou mít dezinformace na celou společnost.

Redakce ŽivotvČesku.cz upozorňuje čtenáře, že zveřejněné fotografie jsou drastické.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.