Má kosmopolitní vzdělání v době pandemie šanci?
Školy v Česku na jaře bez větších problémů přešly na online výuku. O poznání těžší to měly instituce, jejichž většinu studentů a pedagogů tvoří cizinci. Zajímali jsme se, jak se s krizí vypořádává tuzemská nejotevřenější vysoká škola z hlediska podílu zahraničních studentů. Dlouhodobě jí je Anglo-American University (AAU) v Praze. Její rektor Štěpán Müller nám potvrdil, že přibližně 80 % studentů jsou cizinci, a to nejen z USA, ale z dalších téměř 80 zemí světa. Kosmopolitní charakter reprezentují i profesoři a lektoři, kteří tvoří akademický sbor složený ze 45 národností.
Omezení mezinárodního pohybu je ranou i příležitostí
Pane rektore, jak moc vás krize postihla z pohledu omezení, která si pandemie vynutila?
Díky rychlému přechodu na online výuku jsme dramatickou situaci v prvních měsících zvládli. Multikulturalita v tomto smyslu nebyla překážkou, ale spíše výhodou. Jsem totiž přesvědčen, že národnostní pestrost podporuje flexibilitu. Proto naši učitelé a studenti neměli problém ze dne na den změnit způsob výuky a studia.
Jaký dopad na vaši školu mají mezinárodní dopravní omezení a zejména ztížený přeshraniční pohyb osob?
Pochopitelně se jedná o nečekanou komplikaci. Studenti z různých zemí mění plány a mezinárodní pohyb za studijními programy se výrazně utlumil. Úbytek studentů cestujících ze zahraničí lze ale částečně kompenzovat zvýšením počtu domácích studentů. Oni totiž čelí stejnému problému – a to zda v této době vycestovat, nebo raději studovat v Česku.
Není ale problém v tom, že kvalita výuky v ČR je v porovnání se špičkovými zahraničními školami nízká?
V některých úzce specializovaných oborech se stává, že studenti odpovídající kvalitu doma nenajdou. My se však zaměřujeme na široce poptávané obory, jako je ekonomie, mezinárodní právo nebo mezinárodní vztahy, humanitní a mediální studia. A tam, má-li škola kredibilní zahraniční akreditaci, a pestrou národnostní skladbu kvalitních studentů, pak si troufám tvrdit, že úroveň má srovnatelnou s kvalitní západní školou.
Klíčová je nyní kvalitní zahraniční akreditace
Máte americkou akreditaci WSCUC, co to konkrétně pro studenty znamená?
AAU jako první v Evropě získala v roce 2016 prestižní akreditaci od WASC Senior College and University Commission, uznanou Americkým federálním úřadem pro školství USA. AAU je tak jediným českým vysokoškolským pracovištěm institucionálně akreditovaným ve Spojených státech. WSCUC akredituje takové renomované školy, jako je Stanford University, University of California, Berkeley nebo Chapman University, s níž AAU poskytuje společný MBA program. Praktický efekt je jednoduchý. Absolvent s diplomem od nás má zcela stejné uznání, jako by jej získal v USA. Proto máme tolik amerických studentů.
Anglo-American University v Praze slaví letos 30 let. Jakou byste ji chtěl vidět za dalších 30 let?
Především bych si přál, aby se svět vypořádal s pandemií Covid-19 a bral ji jako poučení pro případ vzniku a šíření další infekčních chorob. Pevně věřím, že svět za 30 let bude ještě svobodnější a propojenější, než byl před touto krizí. Školy, jako je AAU, tak budou nadále těmi nejlepšími platformami pro mladé lidi, kteří chtějí žít a pracovat v mezinárodním prostředí a poznávat jiné kultury.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.