Jedovaté zmije už jsou venku ze svých děr. Kde na ně nejčastěji lidé narazí a jak moc jsou skutečně nebezpečné, popsal odborník
Zmije obecná má zlou pověst, s uštknutím člověka se ale v České republice lze setkat řádově pouze u desítek případů ročně. Sezóna hada s klikatým pruhem na hřbetě právě začíná, o možných rizicích kontaktu a také o tom, kde na zmije lze narazit, promluvil pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil, který patří mezi nejznámější chovatele hadů v republice.
Sluneční paprsky, které v posledních dnech stále častěji prorážejí mraky, nepřitahují ven pouze lidi, ale i hady. Šance, že na vycházce člověk narazí na zmiji obecnou, tak v těchto dnech stoupá. "Jak už je nějakou dobu nad patnáct šestnáct stupňů, tak začnou zmije vylézat. Teď už tedy některé určitě budou venku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel Karel Zavadil z Veselí nad Moravou.
K uštknutí dochází hlavně v létě, statisticky pak nejčastěji na horních končetinách chlapců do patnácti let. Jde přitom o nižší desítky případů ročně. Strach, případně hysterie po uštknutí, ale není podle Karla Zavadila na místě.
"Ptát se na nebezpečnost zmije je záludné. Stalo se, že po kousnutí zemřel důchodce, je to tak pět šest let zpátky. V nemocnici mu podávali sérum, které bylo prošlé, a po týdnu to skončilo úmrtím. Naše zmije je potenciálně nebezpečná pro kojence, malé děti a staré lidi, navíc pokud mají třeba nemocné srdce. Jinak nebezpečné nejsou, ale mnoho lidí neví, jaký přesně je jejich zdravotní stav, a ani já bych neriskoval kousnutí, protože nevím, co by mi to mohlo způsobit," vysvětlil úspěšný chovatel pro ŽivotvČesku.cz.
Oblíbenými místy zmijí jsou slunné okraje cest, paseky s pařezy a hromady kamení, ve střední Evropě se přitom vyskytuje spíše v horách. Je velice odolná, ze všech evropských hadů je rozšířena nejdále na sever. "Nejčastěji je můžeme potkat tam, kde se vyskytuje jejich potrava, což jsou hlavně hlodavci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.