Ruská armáda potřebuje úspěch do 9. května. Putin poslal milenku i s dětmi do atomového bunkru, tvrdí ruský analytik
S blížícím se datem 9. května, kdy v Rusku slaví Den vítězství, rostou obavy z toho, co Vladimir Putin (69) udělá. Znovu se na přetřes dostaly i informace ruského politologa Valerije Soloveje (61), podle kterých ruský prezident ukryl své nejbližší do bunkru v pohoří Altaj. Proč je pro nejvyšší ruské představitele datum 9. května důležité, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
V kontextu aktuálního dění na Ukrajině to zní jako výrazné varování. Pokud člověk, který může rozpoutat atomovou válku, posílá své nejbližší do míst, která dokáží odolat jadernému útoku, nevěstí to nic dobrého.
S informacemi přišel ruský profesor, politolog a analytik Valerij Solovej. "Rodina prezidenta Putina byla evakuována do speciálního bunkru připraveného pro případ jaderné války," uvedl v polovině února na videu s tím, že bunkr se nachází v pohoří Altaj. Na video upozornil web Daily Mail.
"Ve skutečnosti to není bunkr, ale celé podzemní město vybavené nejmodernější vědou a technologií. Když prezident posílá svou rodinu na toto místo, tak doufám, že to pro vás něco znamená?" ptá se.
Valerij Solovej, který tvrdí, že má zasvěcené kontakty v Kremlu, podle dostupných informací myslí oním bunkrem rozlehlou horskou chatu, kterou před deseti lety údajně postavil energetický gigant Gazprom v oblasti Sibiře sousedící s Mongolskem, Čínou a Kazachstánem. Stavba má mít výkonnou elektrickou rozvodnu s ventilačními body, které stačí na napájení a větrání malého města.
Mezi lidmi, které podle Soloveje nechal Vladimir Putin ukrýt, má být i jeho neoficiální partnerka a bývalá gymnastka Alina Kabajevová (38) s dětmi, které má údajně právě s ruským prezidentem. Ta se přitom v posledních dnech objevila v Moskvě, přestože se spekulovalo o tom, že se ukrývá ve Švýcarsku. Ve spojitosti s blížícím se výročím 9. května se pak téma podzemního bunkru stalo znovu aktuálním.
"Od nejvyšších míst má ruská armáda politické zadání, aby dosáhla úspěchu do začátku května, protože 9. slaví Rusko Den vítězství, konec 2. světové války. Mají na to tedy cca tři týdny, což může při stavu ruské armády dopadnout z jejich pohledu špatně," vysvětlil v polovině února pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr, proč je toto datum pro Rusko důležité.
Aktuálně tak velitelům zbývá deset dní, aby zadání naplnili. Jaké zbraně se k tomu odváží použít, je otázkou. Ty jaderné jsou tou nejhorší možnou variantou, někteří experti přitom nevylučují, že je toho Rusko schopné.
Valerij Solovej je ruský politolog, historik a bývalý vedoucí oddělení public relations Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. V Rusku bývá označován jako konspirátor a je v hledáčku bezpečnostních složek. V polovině února byl i se svým synem Pavlem zadržen kvůli blíže nespecifikovanému vyšetřování údajného podněcování k nenávisti a nesvornosti. Západní média to dávají do souvislosti s anonymním účtem General SVR na síti Telegram, který je kritický vůči ruské vládě a prezidentu Vladimiru Putinovi.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.