Tvrdé boje v Severodoněcku, mrtvých přibývá každou hodinu. Analytik varuje před rozkolem střední a západní Evropy a tlakem, aby Ukrajina obětovala kus země
Město je zcela zničeno. Tak popsal starosta Oleksandr Strjuk aktuální situaci ve východoukrajinském Severodoněcku. V telefonickém rozhovoru s agenturou AP zmínil tvrdé střety s ruskými vojáky. "Uprostřed pouličních bojů nedokážeme počítat mrtvé a raněné," uvedl. Bezpečnostní analytik Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz upozornil na měnící se přístup západních států Evropy, jejichž pomoc v dodávkách zbraní je přitom pro Ukrajinu klíčová.
Moskva se snaží ovládnout celou oblast Donbasu a Severodoněck je z tohoto pohledu klíčový, uvedla agentura AP s tím, že město vzali Rusové útokem poté, co se ho bezúspěšně pokoušeli obklíčit.
Podle starosty jsou v Severodoněcku přerušeny dodávky energie a také komunikační linky. Ruské dělostřelecké útoky zničily kritickou infrastrukturu a 90 procent budov, píše AP. Podle odhadů starosty ve městě od začátku války zemřelo na 1500 civilistů, a to jak kvůli útokům samotným, tak také kvůli chybějícím lékům a nemožnosti dostat se k náležité zdravotní pomoci.
V jiných částech východní Ukrajiny se přitom daří obráncům ruské útočníky odrážet a místy i vytlačovat. "S novou příchozí technikou začínají Ukrajinci Rusům ve větší míře vracet dělostřelecké útoky a raketové ostřelování. To donedávna nebylo úplně běžné, protože k tomu neměli dost techniky, teď ale mají i naše české prostředky dělostřelecké a raketové obrany. V tu chvíli se nedá moc mluvit o tom, že by intenzita toho konfliktu byla buď nízká, nebo že by zamrzl, spíš bych to nazval fází opotřebovací," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert z Katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně Josef Kraus.
"To znamená, že se obě strany budou snažit protivníka unavit, opotřebit. A buď útočník, tedy Ruská federace, už nebude mít vůli pokračovat, nebo obránce nebude mít dostatek prostředků, případně se Ukrajina dostane pod ekonomický či jiný tlak, protože její zdroje nejsou nevyčerpatelné," dodal.
Ve zmiňovaném Severodoněcku je přitom podle starosty asi 12 až 13 tisíc civilistů. Před válkou město mělo přes 100 tisíc obyvatel. Ti, kteří zůstávají, se před bombardováním uchýlili do sklepů či krytů. "Počet obětí roste každou hodinu," uvedl Oleksandr Strjuk.
"Na východě je Ukrajina hodně zdevastovaná," potvrdil Josef Kraus s tím, že ukrajinská ekonomika je navíc prakticky v kolapsu a hodně záleží na zahraniční pomoci. "Dokud ji budou dostávat, tak budou fungovat, ale nemusí to trvat věčně. Už tady jsou západní politické tlaky a třeba Německo, Itálie nebo Francie tlačí Ukrajinu do mírových jednání. I za cenu toho, že část svého území Rusům přenechá," popsal s tím, že protipólem jsou naopak některé státy střední Evropy.
"Proto byl i nedávno polský prezident v Kyjevě a říkal, že tohle není možné a že jedině sami Ukrajinci by si měli rozhodnout, které území si nechají a které případně pustí, rozhodně by jim to ale neměl diktovat nikdo zvenku. Už i ta středovýchodní Evropa, která za tou Ukrajinou stojí mnohem více, protože se cítí mnohem více ohrožena Ruskem, vnímá ty zmiňované západní tlaky a snaží se je trochu balancovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.