Roman Prymula odhalil mylnou domněnku ohledně očkování. Prodělání opičích neštovic ale přináší doživotní imunitu
V Británii se potvrdilo dalších 71 případů opičích neštovic. S odvoláním na tamní zdravotnické úřady to uvedla agentura Reuters. Ve Španělsku i v Portugalsku přes víkend přibylo po 22 potvrzených případech tohoto virového onemocnění. V Česku je zatím stále potvrzeno pět nakažených. Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jak je to u tohoto onemocnění s doživotní imunitou a jak funguje očkování proti pravým neštovicím.
Celosvětově se lidé nakažení opičími neštovicemi počítají na stovky případů, jen v květnu jich přibylo 300. Potvrzené nákazy hlásí i Finsko a Irsko, ve Spojeném království jejich počet po víkendu stoupl na 179, uvedla britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Španělsko pak hlásí 120 případů, Portugalsko 96 případů.
Prodělání nemoci by ale mělo člověka chránit do konce života. "Na rozdíl od covidu, kdy se člověk může nakazit prakticky po šesti měsících, ne-li kratší době opakovaně, by tady to prodělání onemocnění mělo zachovat celoživotní imunitu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Jiná je ale podle něj situace u očkování, které lidé podstoupili kvůli pravým neštovicím. "Původní domněnka, že nastane i po tomto očkování, bohužel neplatí. S pravými neštovicemi jsme se nesetkali desítky let a ten náš imunitní systém už není dostatečně robustní, ta imunita vyvanula a i lidé, kteří byli dříve očkováni proti variole (virus pravých neštovic, pozn. red.), by se museli očkovat znovu, pokud by se k tomu přistoupilo," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
UKHSA vydala nové pokyny pro jedince, kteří se virem nakazili. Jakmile se u nich objeví první příznaky, měli by se vyhýbat kontaktu s ostatními, dokud se jim neštovice nezahojí. Největší riziko přenosu hrozí při přímém kontaktu s nakaženou osobou, celkové riziko nákazy ale zůstává nízké.
To potvrzuje i Roman Prymula. "Riziko nákazy je u nás zatím extrémně malé, ale obecné zákonitosti, jak se chránit, jsou poměrně zřejmé. Znamená to - vyhnout se těsnému kontaktu s osobami, které mají vyrážku s těmi drobnými vřídky, což je poměrně unikátní vyrážka, která se dá splést s varicelou, ale prakticky s ničím jiným, měli bychom se vyvarovat kontaktu s různými povrchy, kterých se dotýká hodně lidí, pokud to není nezbytně nutné," dodal pro ŽivotvČesku.cz.
Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. V poslední době se nákaza začala šířit i v Evropě a dalších oblastech světa.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.