Inflace opět zaúřadovala, chudoba hned vyrazila navštívit další české domácnosti. Ekonom Lukáš Kovanda určil, která skupina Čechů je už na tom nejhůře
Podle Českého statistického úřadu inflace v Česku za květen stoupla v rámci spotřebitelských cen o 16 procent. To je pro řadu lidí zcela oprávněný důvod k finančním obavám. Podle ekonomů v souvislosti s nárůstem spotřebitelských cen v květnu dojde k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb ČNB, a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Kdo je na tom z ekonomického hlediska momentálně nejhůře a chudoba jej ohrožuje, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda. "Ve velké nevýhodě jsou lidé, kteří platí náklady domácnosti z jediného zdroje příjmu," uvedl.
Inflace zatím stále nebrzdí, spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta, oznámil v pátek Český statistický úřad. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.
Podle původních predikcí České národní banky měla přitom inflace ve druhém čtvrtletí dosáhnout 15 procent. Již nyní je tak jasné, že je situace v rámci růstu cen dynamičtější, než se předpokládalo. Momentálně je chudobou ohrožena zhruba každá šestá česká domácnost. Tento znepokojivý fakt vyplývá z výsledků výzkumu »Život k nezaplacení«, na němž se podílí PAQ Research a Český rozhlas.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy je situace nyní opravdu vážná. Pro redakci ŽivotvČesku.cz popsal, kdo je na tom z jeho pohledu v Česku momentálně nejhůře. "Nejvyšší náklady obecně mají lidé, kteří platí všechno pouze z jednoho platu. Například u osamělých důchodců absence druhého příjmu udělá podstatný rozdíl v životní úrovni. To samé platí také pro samoživitelky. I když na druhou stranu i člověk, který číselně nemá nejmenší výplatu, může být nyní pod hranicí chudoby, záleží totiž také na tom, kde a jak žije," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.
"Pokud budete například vydělávat 50 tisíc, vypadá to na první pohled, že si nemáte na co stěžovat. Jenže pokud žijete ve velkém městě, kde jsou vyšší náklady, k tomu máte ještě třeba manželku na mateřské a několik dětí, najednou skutečně můžete být ohroženi příjmovou chudobou," upozornil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník v oblasti financí.
Spotřebitelské ceny by podle ekonoma měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese. Řada lidí v současnosti dopad inflace silně pociťuje.
"Kromě toho samozřejmě existují rizikovější regiony, kde jsou obecně nižší platy a horší životní úroveň. Například na Ústecku, kolem Karviné, v severních Čechách. Některá povolání se také momentálně ukazují jako nepříliš perspektivní. Jedná se především o ty obory, ve kterých hrozí automatizace. Dnes bych například nedoporučoval jít studovat knihovnictví a podobně. Naopak být řemeslník je poměrně výhodné, protože ti starší odchází do důchodu a není příliš mnoho mladých, kteří by je nahradili. Takový šikovný parketář nebo instalatér se tak dnes nemusí příliš obávat o svou budoucnost, protože jeho práce vždy bude třeba," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda svá doporučení.
Rovněž mnohé humanitní vysokoškolské obory mají dnes problémy se uplatnit, protože v Česku zkrátka není dostatek práce přímo v oboru pro všechny vystudované sociology a podobně. Ti podle Lukáše Kovandy mnohdy pracují například ve státní správě a ve finále na tom oproti pokladní ze supermarketu nemusí být o moc lépe. Ani vysokoškolský titul tak nezaručí, že se člověk vyhne problémům s chudobou.
Lukáš Kovanda také připustil, že ženy jsou na tom v tomto ohledu o něco hůře. Obecně si totiž ve většině případů vydělají méně. "V Česku máme sice rozvinutý průmysl, ale co se týče služeb, nejsme na tom až tak dobře. To je ale právě odvětví, ve kterém se ženy často uplatňují. Mají pak automaticky menší pole pracovních příležitostí než muži. Zní to hrozně, ale zvlášť v těžkém průmyslu je spousta prací, které většina dam zkrátka fyzicky vykonávat nezvládne," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.