Jiří Paroubek se pustil do vlády kvůli inflaci. Jsou to opravdoví borci, matka s dítětem vyhozená z bytu aby se šla vrhnout pod vlak
Inflace zatím stále nebrzdí, naopak. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ceny dále rostou u většiny položek spotřebního koše. Hodnota inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek (69) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, že o prázdninách může vystoupat až na dvacet procent. Navíc se podle něj celý problém rozšiřuje i na významnou část středních vrstev.
Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny mají podle ČSÚ energie, bydlení a potraviny. To jsou položky, které tvoří většinu rozpočtu nízkopříjmových domácností. Současná situace ale nemá vliv jen na ně.
Dopady na obyvatele České republiky popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. "Ty obří úspory, které jsme si našetřili v rámci pandemie koronaviru, kdy jsme nemohli utrácet tak, jak bychom chtěli, protože řada obchodů a služeb byla uzavřených, velice rychle přichází o svou kupní sílu. A mnoho z těch kratochvílí, které jsme si odpírali, si v budoucnu nebudeme moci dovolit. Tím, jak se kvůli vysoké inflaci snižuje kupní síla úspor, dochází i k tomu, že lidé přichází o část své životní úrovně," popsal.
Původní predikce České národní banky předpokládaly, že inflace ve druhém čtvrtletí dosáhne hranice 15 procent. Už teď je přitom jasné, že je situace v rámci růstu cen dynamičtější, neboť momentálně je chudobou ohrožena zhruba každá šestá česká domácnost. Tento znepokojivý fakt vyplývá z výsledků výzkumu »Život k nezaplacení«, na němž se podílí PAQ Research a Český rozhlas.
Podle bývalého šéfa České strany sociálně demokratické Jiřího Paroubka inflace vyvrcholí v červnu a červenci, kdy bude kolem dvaceti procent. "Na jednu stranu je to jenom statistika, ale když jdete do obchodu, tak vidíte ten nárůst 20 až 25 procent, u pohonných hmot meziroční nárůst 40 procent, a pokud jde o ceny elektřiny a plynu, tak to jsou desítky procent. V druhé polovině roku a v jeho závěru to ale bude trochu klesat, protože ta inflace byla vysoká už loni. Reálné mzdy lidí ale klesají, podle mého názoru deset až patnáct procent, tedy podle toho, kolik to ta vláda bude kompenzovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Podle Štěpána Křečka je nicméně inflace bohužel natolik vysoká, že se velkému množství zaměstnanců nepodaří, aby jejich mzdy rostly rychleji než inflace. Tím klesá reálná kupní síla mezd. "I to je samozřejmě u lidí, pro které je příjem ze zaměstnání tím klíčovým, příčinou ztráty životní úrovně," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.
Jiří Paroubek zdůrazňuje, že velký zásah to bude nejen pro ty nejchudší lidi. "Slyšíte ty příběhy o paní s dítětem, kterou vyhodil pronajímatel bytu s tím, že tam dá Ukrajince, kteří mu dají víc peněz, a ona skončila v azylovém domě. Tam bude rok a pak nevím, jestli se buď vrhne pod vlak, nebo co bude. I ta válka na Ukrajině a migrace přinesla takové příběhy," popsal s tím, že vláda by měla řešit i takové věci.
"Samozřejmě pomoci Ukrajincům, ale nezapomenout na vlastní chudé lidi. Navíc se to celé rozšiřuje i na významnou část středních vrstev. Všichni ti, kteří jsou pod průměrnou mzdou, což je 70 nebo 80 procent lidí, budou mít problémy tu situaci zvládnout, když té domácnosti narostou náklady každý měsíc o sedm, deset, dvanáct nebo patnáct tisíc korun. Všichni musíme platit potraviny, energie… Autem samozřejmě jezdit nemusíme, pak už ale nemusíme skoro nic. Vláda se celkem nestará, bere to bohorovně, jsou to opravdoví borci," dodal pro ŽivotvČesku.cz.
Překvapivě s ním částečně souhlasí i expolitik a v současnosti místopředseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Miroslav Kalousek (61), podle kterého je rovněž »míč na straně vlády«. Ta se podle jeho názoru chtě nechtě musí postarat o ty domácnosti, které inflace srazí finančně na kolena.
Odmítl ale, že by dopad raketového růstu inflace měl být likvidační. "To je silné slovo, všem se nám sníží životní standard. Pro některé domácnosti to skutečně bude znamenat ohrožení chudobou a těm musí vláda pomoct, ale může si dovolit pomáhat jen těm, kteří jsou chudobou opravdu ohroženi. Těžko může všem vykompenzovat snížení životního standardu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený rétor a politický komentátor, jemuž po oznámení rezignace v lednu 2021 po dvaadvaceti letech ve Sněmovně přítomní poslanci napříč politickým spektrem tleskali vestoje.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.