Reklama:

Pro STAN je současná kauza velký průšvih a nešlo o selhání jednotlivce, uvedl Miroslav Kalousek. Vít Rakušan se hájí, že dělal, co mohl

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2022

Kauza kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a hnutí STAN dál čeří politické vody. Předseda hnutí Vít Rakušan (44) se ohradil proti výtkám, že v kauze korupce v pražském dopravním podniku nezasáhl. Na twitteru uvedl, že neměl důkaz, a proto věc řešil jen politicky. Bývalý politik Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že nešlo o selhání jednotlivce.

Reklama:

Kritika se na hnutí STAN valí ze všech stran. Koncem minulého týdne odstartoval aktuální kauzu zásah policie, podle které organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Reklama:

Ve vazbě minulý pátek skončil podnikatel Michal Redl, údajný šéf organizované zločinecké skupiny, dále dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (48) a podnikatel Zakaría Nemrah. Kvůli kontaktům s Redlem ohlásil v neděli rezignaci k 30. červnu ministr školství Petr Gazdík (47). V pondělí ze stejného důvodu pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák (42). Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Předseda hnutí Vít Rakušan se v úterý na Twitteru ohradil proti výtkám, že v kauze včas nezasáhl. Na podezřelé záležitosti ho totiž upozornila pražská radní Hana Kordová Marvanová (59). Podle Rakušana ale Marvanová ani on neměli v ruce žádný důkaz, který by podezření potvrzoval. "Proto jsem to řešil pouze po politické úrovni a snažil se pozici pana Hlubučka oslabit. Přestože měl v pražské organizaci silnou podporu, dosáhl jsem toho, že se nestal lídrem pražské kandidátky," napsal Rakušan na sociální síti.

Za velký průšvih kauzu označil i bývalý politik Miroslav Kalousek. "Je teď na představitelích STAN, jakým způsobem přesvědčí veřejnost, že se s tím vypořádají věrohodně. Nelze to komentovat jako selhání jednotlivce, každému je jasné, že kdyby byl pan Hlubuček zcela osamocen a neměl podporu ve svém hnutí, tak by to nemohlo být tak rozsáhlé a trvat tak dlouho. Byl to tedy širší problém. Je sympatické, že si to někteří lidé ve STAN uvědomují a chtějí to řešit, jestli se jim to ale povede, uvidíme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je problémem množství kauz, které STAN v krátké době řeší a také skutečnost, že hnutí je koaliční vládní stranou. "Je to už několikátá záležitost v poměrně krátkém časovém sledu od voleb, počínaje poněkud problematickými finančními dary, které muselo hnutí STAN vracet, přes studijní cestu Jana Farského, která skončila jeho rezignací na mandát, a také problémy ohledně lobbingu europoslance Stanislava Polčáka. Žádná z těch kauz nebyla řekněme značně dramatická, ale tím, že jich bylo vícero v krátkém časovém sledu, tak to samozřejmě pro image STAN není vůbec pozitivní," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog z Katedry politologie a Mezinárodního politologického ústavu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: