Vzácná desetikoruna z roku 1993 nabírá s inflací na hodnotě. Možná nosíte v peněžence bohatství a nevíte o tom. Promluvil ekonom
Řada lidí je přesvědčena, že jsou majiteli vzácné desetikoruny z roku 1993, které se vlivem odlišné ražby staly cennými. Před časem se jedna z nich vydražila za astronomických 176 tisíc korun. Jenže podle numismatika Romana Veselého šance najít takovou desetikorunu v peněžence je čím dál mizivější. "Šance, že by ji někdo našel, je opravdu malá," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na platební prostředky. Meziroční inflace v květnu v ČR stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta a podle ekonoma Štěpána Křečka se růst cen týká i sběratelských kousků, jakými jsou mince, bankovky, obrazy či třeba známky a podobně.
Zpráva, že mezi lidmi koluje doslova poklad, je pravdivá. Ovšem realita je taková, že najít takový poklad se blíží téměř nule. "Běžné mince ročníku 1993 byly raženy v nákladu 69 997 000 kusů a ty mají všichni v peněžence. Jinak se nejspíš ani těch celých 1000 vzácných kusů do oběhu nedostalo, něco je možná v ČNB, a za těch skoro 30 let jich v oběhu zůstaly jednotky. Takže šance, že by jí někdo našel, je opravdu mizivá," zdůraznil Roman Veselý, který redakci ŽivotvČesku.cz zapůjčil snímky, jak vzácné desetikoruny vypadají.
"Co není pravda, jak se všude uvádí, že vodorovná čára je výš, označení Kč je výrazně menší než na běžné minci - desetikoruně, proto když stojí na stejném základně jako u běžné mince, je pak to Kč pod čarou," upřesnil numizmatik Veselý.
Jak se z desetikorun staly vzácné kousky, na to existují dvě verze. Chyba na desetikoruně podle té první vznikla během přípravy v německém Hamburgu. "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu," uvedla již dříve mluvčí České národní banky Denisa Všetičková.
Podle druhé verze se mince dostaly do oběhu tak, že desetikoruna z roku 1993 byla vyražená v tzv. zkušební sérii. Do oběhu se jich z mincovny dostala jen tisícovka. „Vzniklo to tak, že nové mince dostávali v měsíčním předstihu seřizovači automatů, aby na nové mince stroje přeřídili. U této mince ale nastal problém, že písmena byla příliš malá a ani slepí je nerozpoznali hmatem. Na poslední chvíli se proto symbol KČ nechal zvětšit,“ uvedl před časem předseda pražské pobočky České numismatické společnosti Zdeněk Petráň.
Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka se inflace promítá i do oboru sběratelství. "Tím, že sběratelství je na vzestupu, tak jsou lidé ochotni za raritní kousky platit více a více peněz a i v inflaci si to navýšení udržuje hodnotu, podobné to je u drahého alkoholu, obrazů, případně je teď populární sbírat drahé stavebnice a podobně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.