Reklama:

Inflace není přes 17 procent, reálně je mezi 20 až 25 procenty, říká Jiří Paroubek. Popsal, jak se k číslům dostal

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2022

Inflace je postupně a čím dál více noční můrou všech Čechů. Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční inflace v České republice v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (69) nejde zcela o přesná data, podle něj se totiž inflace reálně pohybuje mezi 20 až 25 procenty.

Reklama:

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Úhrnem ceny zboží proti loňskému sedmému měsíci vzrostly o pětinu a ceny služeb o 14 procent.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. 

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého politika Jiřího Paroubka, jak současnou situaci ohledně růstu spotřebitelských cen vnímá, a zda pomoc vlády zejména nízkopříjmovému segmentu je dostatečná.

"Myslím si, že pomoc vlády není prakticky žádná. Se mzdami zaměstnanců, kromě soukromého sektoru, se prakticky nehýbe. Inflace je sice oficiálně přes 17 procent, ale kdyby se vzaly věci - myslím třicet, čtyřicet položek ze spotřebního koše, to znamená základní druhy potravin, nájemné, elektřina, plyn, tak by ten nárůst spotřebitelských cen byl třeba někde mezi 20 až 25 procenty. To je, myslím si, ta reálná inflace, která se utápí v nějakých propočtech z nepřesných čísel. Ten dopad do života lidí je výrazně hlubší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expremiér a někdejší předseda ČSSD s tím, že vláda Petra Fialy by se měla soustředit na podstatu problému - tedy válku, tu řešit, ukončit ji, aby začaly padat ceny komodit.

Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat ČSÚ nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Po másle peněženky nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v půli červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny. Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: