Reklama:

Finanční expert Petr Studnička popsal, na co se musí rodiče připravit. Drahý návrat dětí do škol, nahoru šly ceny obědů, pomůcek a kroužků

Nákup školních potřeb - Ilustrační snímek
Nákup školních potřeb – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2022

S novým školním rokem čekají rodiče dětí a studentů zase velké výdaje. Vysoká inflace, nedostatek surovin a stoupající ceny potravin, dopravy a energií se negativně promítají do života všech českých domácností. S návratem potomků do vzdělávacích institucí se situace v mnoha rodinách ale ještě zhorší. Naštěstí existují možnosti, které mohou alespoň části rodičů, zejména samoživitelkám, ulevit. Ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz popsal, kde hledat pomoc.

Reklama:

Ve školních jídelnách se stravuje skoro 77 procent dětí v Česku. Nejvíce na Vysočině, kde je to přes 93 procent. Nejméně dětí, zhruba 48 procent, do jídelen chodí v Praze. Vyplývá to z průzkumu mezi rodiči společnosti Scolarest zaměřené na školní stravování.

Školní obědy od září v některých jídelnách podraží zhruba o deset procent. Kvůli rostoucím cenám potravin a energií jejich ceny někde vzrostly už v předešlých měsících. Nyní se pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami. Vyplývá to z informací na webech školních jídelen Jídelny.cz.

Reklama:

Naštěstí zde existuje vyhláška o školním stravování, která určuje hranici, přes níž se cena obědů ve školním zařízení nesmí dostat. Ani nejstarší studenti nad 15 let tak za jídlo nezaplatí víc než 45 korun. Přesto je částka pro některé rodiny neúměrně vysoká.

Naštěstí ale podle odborníka existuje dostupná pomoc. "Většina škol je také zapojena do projektu obecně prospěšné společnosti Women for women, která pomáhá financovat obědy během celého roku pro děti ze sociálně slabších rodin," poukázal pro ŽivotvČesku.cz na možnost bezplatného stravování uznávaný ekonom Petr Studnička s tím, že příspěvek zařizují sami ředitelé.

Nezisková organizace Women for Women již dříve upozornila, že kvůli zdražování v uplynulém školním roce výrazně vzrostl zájem o školní obědy zdarma. Počet dětí, kterým je díky svému projektu poskytuje, stoupl o zhruba 3000 na 12.700. Kvůli rostoucí inflaci organizace očekává, že zájem o podporu na školní stravování na podzim dál přibude.

"Co se týká školních pomůcek, zde stouply ceny průměrně o 20 procent. Mnoho škol poskytuje alespoň prvňáčkům základní výbavu v hodnotě několika set korun. A například Jihočeský kraj cíleně podporuje v této oblasti znevýhodněné děti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Ostatní rodiče ale mohou při pořizování věcí do školy také ušetřit. Podle experta se vyplatí nakupovat v akcích a dražší zboží, jako jsou třeba aktovky, zkusit pořídit na různých internetových bazarech. Lze na nich sehnat kousky z druhé ruky za zlomek pořizovací ceny.

Ani zájmovým kroužkům a družině se zdražování nevyhne. "Vidíme to například u zájmového vzdělávání na uměleckých školách. Taneční i hudební kroužky půjdou s cenou nahoru," řekl Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz.

Vysoké ceny energií prodraží také nájmy sportovišť a tělocvičen. Někde přijde navýšení poplatků hned, někde až od dalšího pololetí. Záleží mimo jiné na tom, jak mají daná místa zafixované energie. "Zde je možné ušetřit na sportovním vybavení, nekupovat zkrátka to nejdražší. S pronájmy se toho moc udělat nedá," poradil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: