Propouštění a chudoba v ČR: Zajímalo by mě, jak je vláda připravena pomoct podnikům a firmám s plynem, protože to může být velký malér, říká Andor Šándor
Podle energeticky náročných průmyslových odvětví hrozí firmám kvůli drahým energiím krach a propouštění. V otevřeném dopisu doporučují šest konkrétních opatření. Jde například o co nejrychlejší zastropování ceny energií. Dopis společně minulý týden zaslali premiéru Petru Fialovi (58) zástupci chemiků, ocelářů, cementářů, vápeníků, cihlářů, papírníků, sklářů, keramiků a podnikatelů ve stavebnictví. Devět podepsaných asociací sdružuje 932 kolektivních a individuálních členů. Rusko v pondělí vzkázalo Evropě, že dodávky plynu se plně neobnoví do doby, než budou zrušeny ekonomické sankce uvalené v souvislosti s vojenskou invazí na Ukrajinu. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz politickému komentátorovi a generálovi v záloze Andoru Šándorovi (65), kam až poměrně ostrá rétorika může zajít.
"Hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění, ale vláda reaguje bohužel velmi pomalu. O skutečně účinných zásazích na trhu s plynem a elektřinou včetně zastropování ceny začala diskutovat až na konci srpna, což je pozdě," uvedl Petr Mazzolini z AGC Flat Glass Czech, výrobce plochého skla. Sdružení upozorňují, že jejich problémy budou mít dopad na další odvětví, jelikož dodávají produkty tisícům firem od stavebnictví přes zemědělství až po strojírenství.
Pro skláře, cihláře či keramiky jsou ceny elektrické energie a zemního plynu podle jejich vyjádření dlouhodobě likvidační a hrozí přerušení či omezování jejich dodávek. "Firmy čelí hrozbě ekonomické nerentability a neschopnosti konkurovat firmám ze třetích zemí mimo EU i zemí EU, které již přistoupily k zastropování cen energií či přijaly jiná opatření na podporu průmyslu," píšou.
Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci okomentoval. Nejvíce ho ale zajímá, jak vláda zvládne v současnosti pomoct společnostem, které bez plynu budou nucené propouštět, případně ukončit svůj provoz.
"My jsme slyšeli minulý týden ze strany Ruska, že kdo zastropuje ceny ropy, ten ji nedostane. Ministři G7 odsouhlasili zastropování ropy, to znamená, že země G7 nebudou příjemci ropy. Jaké bude další pokračování, to se uvidí. Myslím si, že konfrontační ráz vztahů značně přitvrdil. Podle mého teď bude Rusko čekat na reakci, která přijde. V řádu dnů bych nečekal nic dramatického na obou stranách, ale s přibývajícími dny, kdy bude jasné, že to není planá výhrůžka, a kdy si začneme uvědomovat, do jaké míry jsme slibovali, že budeme mít plyn odjinud a že máme dostatek v zásobnících a že nenecháme nikoho padnout, tak teprve uvidíme, jak tato rétorika politiků je skutečná, pokud jde o realitu. Myslím, že se tu zatím hovoří, jak to dopadne na občana, potažmo domácnosti, ale mě by více zajímalo, jak je vláda připravena a schopna pomoct podnikům a firmám, protože tam se začne lámat chleba v otázce plynu, který poskočil cenově nahoru o řád desítek procent. Pokud vláda nezakročí, tak to může být veliký malér," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní expert.
Pokud jde o naléhání firem, podobně se v pondělí vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Uvedla, že konkurenceschopnost českých firem bez státní podpory, kterou jiné země poskytly a dále rozvíjejí kvůli rostoucí inflaci a drahým energiím, prudce klesá. Ztráta konkurenceschopnosti znamená pro otevřenou ekonomiku, jakou ČR je, zdrcující ránu, dodala.
V dopisu energeticky náročná odvětví navrhují vedle zastropování ceny energií zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že bude formou aukcí nabízet finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby, aby bylo více zemního plynu k dispozici pro domácnosti, nemocnice či školy. Tlumit následky současných cen by podle nich mohla evropská debata o pozastavení či změně systému obchodování s emisními povolenkami, schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU, předběžná aktivace kurzarbeitu a zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.
"Musíme být aktivní i na evropské úrovni a podporovat rozumnou a postupnou cestu k nízkoemisní ekonomice," dodal předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban s tím, že důležité budou výsledky jednání energetických ministrů v pátek 9. září.
Ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkela (55) minulý týden řekl, že chce zavést program kompenzací pro firmy ze zpracovatelského průmyslu. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun. Firmy, které prokážou provozní ztrátu kvůli drahým energiím, budou moci žádat o náhrady až do 70 procent způsobilých nákladů v závislosti na energetické náročnosti provozu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.