Reklama:

Ivan Langer: Žijeme ve společnosti, kde slast je hlavním motivem lidského jednání. V Bruselu jsou neponaučitelní, dno nás ještě čeká

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2022

Současná ekonomická a energetická krize je jen střípkem toho, co evropskou populaci ještě čeká. Skutečné dno je teprve před ní, to si myslí bývalý ministr vnitra a politický komentátor Ivan Langer (55), uvedl to pro ŽivotvČesku.cz v rámci dotazu, jak současnou dobu, která se začala významně měnit s příchodem koronavirové pandemie, vnímá.

Reklama:

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zpomalilo na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta. Předtím ale 13 měsíců v řadě zrychlovalo. Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení, zejména energií.

Proti červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta. Za nejmírnějším meziměsíčním nárůstem v letošním roce je podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokles cen pohonných hmot téměř o deset procent.

Reklama:

Dalším faktorem, který zasahuje silně do skutečnosti, že nejen české domácnosti chudnou, je válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize. Podle redakcí osloveného expolitika a politického komentátora Ivana Langera přichází doba, která je logickým vyústěním toho, jak se doposud žilo.

"Žijeme v hédonistické společnosti (filosofické učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, pozn. red.), nárokové, kde každý člověk si myslí, že má na něco nárok, potom teprve má povinnost, to dost dobře nejde. To lze jen nějakou chvíli a následně si ta společnost musí sáhnout na dno ekonomicky, koneckonců i společensky. V tomto případě se obávám, že jsme natolik neponaučitelní, tedy zejména ti, kteří nám vládnou v Bruselu, že to dno teprve ještě přijde," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz někdejší zkušený politik.

I přes zpomalení inflace patří Česko mezi země s nejvyšším růstem cen v Evropě. Ze zemí EU je vyšší jen v pobaltských zemích, kde se inflace pohybuje v rozmezí od 21,6 do 24,8 procenta a neustále tam roste. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu.

V Eurozóně je inflace znovu rekordní na úrovni 9,1 procenta, v EU je odhad srpnové inflace lehce nižší než červencových 9,8 procenta. Nejnižší inflace je ve Francii (5,8 procenta) a v Německu (7,9 procenta).

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: