Reklama:

Robert Šlachta se pustil do kritiky kvůli zastropování cen energií, považuje to za pohrdání občany

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2022

Vládní řešení v souvislosti se zastropováním cen energií je vnímáno pozitivně, ale setkává se i s kritikou. Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, minulý týden ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta (51), který je přesvědčen, že vláda pohrdá občany v souvislosti s energetickým řešením. Vysvětlil proč.

Reklama:

Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Novinka v zákoně reaguje na růst cen energií z poslední doby.

"Všichni kritizují vládu mimo jiné v souvislosti s řešením energetické krize. Je logické, že Přísaha k jejímu hodnocení zachovává stejné stanovisko. V jednání vládnoucí »pětikolky« vnímáme velké rezervy. Ale kromě kritiky se snažíme představovat důležitá řešení a návrhy, jak pomoci našim občanům. Na některé možnosti upozorňuje i řada odborníků. Naše vláda by se měla poučit v tom, jak se k problému růstu cen energií staví v zahraničí, zejména pan premiér Fiala. To, co předvedla minulý týden při jednání o zastropování cen energií, považuji za pohrdání občany. Zastropujeme ceny na 6 korunách, čekáme na rozhodnutí Evropské unie, aby to bylo celoevropské, a EU je zastropuje ještě níž. Česká republika zastropuje na 200 eurech za megawatthodinu, EU pak na 180 eurech za megawatthodinu. Je to jednoznačně neúcta k lidem. Popírá to také vyjadřování vlády k tomu, že budeme hledat řešení společně s Evropskou unií," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta.

Reklama:

K omezení cen bude muset vláda vydat nařízení, v němž stanoví podrobnosti, tedy hlavně maximální cenu. Půjde o rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů, kterých se bude cenový strop týkat. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) před poslanci přislíbil, že vláda vydá nařízení o cenách hned, jak novela začne platit.

Opozice vytýkala vládě hlavně neschopnost řešit energetickou krizi a obviňovala ji z pozdního řešení. Kritizovala také, že vláda jí nenaslouchá.

"Přísaha chce dlouhodobě po vládě nějaký plán – jde o připravenost do budoucna, návrhy řešení k různým variantám scénářů, které mohou přinejmenším v dalších měsících nastat. Připadá mi, že vláda reaguje pouze na problémy, které aktuálně vyvstávají a v podstatě už »hoří«. Také by měla říci lidem, co bude například se společností ČEZ – zda vykoupíme minoritní vlastníky, nevykoupíme, co budeme dělat s dividendami... Stát je s podílem 69 % základního kapitálu nejvýznamnějším akcionářem ČEZ, ale stále neznáme žádný další postup. To by měl být třeba onen zmiňovaný plán, aby občané věděli, co bude ze strany státu následovat, jaké kroky vláda připravuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz v rámci svého pohledu na situaci Robert Šlachta.

Senát se má novelou zákona zabývat v úterý. Pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident Miloš Zeman (77). 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: