Primátor Zdeněk Hřib prozradil, jak to bude dále s bydlením v Praze. Sám se se svým bytem rozloučil
Piráty do komunálních voleb v Praze letos vede současný primátor Zdeněk Hřib (41). V online hlasování o tom v závěru loňského roku rozhodli členové pražské pirátské organizace. Viditelný politik pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, v němž si lidově řečeno »přihřál mírně polívčičku«, ale vyjmenoval poměrně detailně, co ve své funkci zvládl pro Pražany udělat. Na dotaz redakce také odpověděl, proč by měl zůstat pro další volební období primátorem.
Pane primátore, je před komunálními volbami a zcela jistě lidi zajímá, co se vaším pohledem v pražské metropoli nejvíce povedlo?
Víte, v metropoli se toho za poslední čtyři roky odehrálo opravdu hodně, ale za sebe mám velkou radost třeba z toho, že se daří plnit závazek milionu stromů do roku 2026, jak jsem slíbil voličům v předchozích volbách.
Aktuální stav je jaký?
(Usměje se) Za čtyři roky jsme vysadili víc než polovinu, a to i v samotném centru města.
To není úplně špatné skóre. Když teď odbočím, zaujalo mě, že v metru je konečně signál. To, předpokládám, je rovněž to, co vás těší.
Přesně tak. Stávající linky metra jsou pokryté signálem, ale nejen to. Zahájili jsme také stavbu metra D. Opravujeme mosty, stavíme nové tramvajové tratě a tři nová přemostění Vltavy. Připravujeme půdu pro výstavbu městských bytů a plníme plán pro zelenější Prahu a levnější energie. Narovnali jsme městu páteř a vracíme Prahu do společnosti svobodných a sebevědomých měst. Vždy jsem byl primátorem na plný úvazek. A i přes dvě nebývalé krize jsme nastartovali rekordní rozvoj města. Celé volební období řídíme Prahu na základě dat, ne populistických výkřiků.
Teď jsem vás rozehřál, ale pojďme si připomenout kauzu »Dozimetr«, tedy pan Hlubuček a spol., která ochromila hnutí STAN v Praze. Jak se s odstupem času na tuto nemilou korupční událost díváte?
Abych pravdu řekl, celé volební období jsme pracovali na zvýšení transparentnosti úřadu na maximum, což se nám postupně daří, neboť na magistrátu už se zkrátka nekrade. Proto také byla kauza »Dozimetr« v Praze omezena jen na dopravní podnik.
Takže teď je konečně magistrát bez těch zlých lidí?
(Zasměje se) Vím, že slova jako transparentnost nebo protikorupční program nemusela na někoho působit příliš sexy. Myslím ale, že po této kauze se to mění a že teprve dostávají tu pozornost, kterou si zaslouží. Přijatá opatření na radnici jsme se totiž snažili propsat i do městských firem, jako je právě Dopravní podnik, ale koaliční partneři to nepovažovali za důležité a naše návrhy nepodpořili. To je realita.
Dobře. Tak se zeptám jinak. Piráti v kauze nějak figurují?
Ani jeden. Všiml jste si toho, že my za celou dobu jako Piráti nemáme ani jeden korupční skandál? A kauza Dozimetr, v níž nefiguruje žádný Pirát a policie mě kvůli ní ani nijak nekontaktovala, ukázala na mezery v transparentnosti městských firem. Věřím, že teď už nikdo o nutnosti zavedení protikorupčních opatření nepochybuje. Příkladem, že i městské firmy můžou fungovat transparentně, je například Operátor ICT, tedy IT společnost, kterou mám (na rozdíl třeba od Dopravního podniku) v přímé odpovědnosti.
A jak je to se zakázkami na magistrátě?
Otevřeně soutěží zakázky od hodnoty půl milionu korun, přehledně zveřejňujeme data o zadávaných zakázkách, máme veřejnou politiku odměňování a implementujeme protikorupční systém dle ISO 37001. Jedině důsledné prosazování protikorupčních opatření totiž Praze může opravdu pomoci od nekalých praktik.
To zní jako z pohádky. Je pravda, že podle politologa Josefa Mlejnka jste tak trochu úkaz. Když budu citovat článek z února, kde pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že z posledních primátorů, tedy vašich předchůdců (Adriana Krnáčová (2014 až 2018), Tomáš Hudeček (2013 až 2014), Bohuslav Svoboda (2010 až 2013), Pavel Bém (2002 až 2010), pozn. red.), budete mít tu výhodu, že máte málo negativních hodnocení od voličů. To znamená, že nejste spojen se žádnou aférou, korupcí a podobně. Zajímá mě ale, jak je to s dostupností bydlení?
Teď jste mě potěšil. Ale je to pravda. Pokud jde však o bydlení, tak zvýšit jeho dostupnost je naší prioritou, ale jde o běh na dlouhou trať. Hned vám vysvětlím proč.
To mě zajímá, pusťte se do toho...
(Pobaveně se podívá a pak zvážní) Tak dobrá. Loni bylo povoleno 9700 bytů v komerční zástavbě, tedy nejvíce v porevoluční historii Prahy. Ukázalo se ale, že ceny bydlení neklesají. S ohledem na to, že město nemá jak ovlivnit poptávkovou stranu - zda byty nekupují například spekulanti třeba z postsovětských zemí, musíme zintenzivnit naše úsilí na straně nabídky. Plánujeme proto zahájit masivní výstavbu městského nájemního bydlení v řádech desetitisíců nových městských bytů. Město již založilo Pražskou developerskou společnost, která má na starosti výstavbu především dostupného nájemního bydlení, dále získává pozemky pro novou městskou výstavbu díky změnám územního plánu nebo majetkovým směnám se státem.
No, to je fajn. Jenže já také vím, že je to tedy asi pět let zpět, ale městské byty byly v celkem katastrofálním stavu.
Neskákejte mi do řeči... (začne se smát).
Pardon...
V pořádku. Tento problém po našich předchůdcích řešíme již delší dobu. A to na několika dalších úrovních. Dáváme do pořádku roky zanedbaný městský bytový fond, takže od roku 2019 bylo opraveno více než 1100 městských bytů, což je rekordní tempo. Spustili jsme projekt Městské nájemní agentury, která propojuje zájemce o bydlení s majiteli soukromých nemovitostí. Město garantuje majitelům nemovitostí, že jim nevzniknou nevymahatelné dluhy na nájemném nebo poškození bytu. Já sám jsem ostatně svěřil svůj starý byt po nedávné rekonstrukci právě Městské nájemní agentuře a teď už v něm bydlí samoživitelka se třemi dětmi. Na komerčním nájmu bych sice vydělal více, ale ta garance města a dobrý pocit z pomoci druhým má také svou hodnotu. Vydali jsme také novou metodiku spoluúčasti developerů tak, aby se přímo podíleli na nákladech, které nová výstavba přináší v souvislosti s budováním veřejné vybavenosti a infrastruktury, nebo poskytli městu nové byty. Díky novému metropolitnímu plánu, k němuž se mohla nedávno vyjádřit i veřejnost, se otevře možnost nové výstavby na brownfieldech. Kromě toho řešíme regulaci platforem pro krátkodobé ubytování (Airbnb a podobné), družstevní a spolkové bydlení nebo podporu kontaktních poradenských míst pro bydlení na městských částech.
Zajímá mě vaše odpověď, proč byste měl být na další čtyři roky primátor Prahy?
Piráti mají vizi, čistý štít a odvahu řídit Prahu správně. Když se podíváte třeba do Vídně, se kterou máme tendenci občas Prahu srovnávat, je vidět, že klíčem k efektivnímu rozvoji města je politická stabilita a kontinuita. Rád bych měl možnost dosázet ten milion stromů a posunout dál velké projekty, jako je třeba pokračování metra D na Žižkov nebo Vltavskou filharmonii. To jsou projekty, o kterých se dlouho mluvilo, ale to bylo tak všechno. No a jak už jsem zmínil v předchozí odpovědi, nemůžeme nechat Pražany na holičkách - co se týká bydlení. To byla mimochodem i moje motivace, proč jít do politiky.
Jak to teď myslíte?
No, aby se moje děti jednou nemusely kvůli nedostupnosti bydlení stěhovat do zahraničí. Budu proto moc rád, když do mě Pražané opět vloží svou důvěru a já budu moci dokončit, co je rozpracované a na co se v Praze roky čekalo.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.