Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, shodují se země EU. Bezpečnostní expert Andor Šándor dostal dotaz, kdo za tím stojí
Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští politici i Evropská unie. Zatím není jasné, co poškození způsobilo, podle Dánska bude místo možné prozkoumat nejdříve za týden. Provozovatel plynovodního potrubí, konsorcium Nord Stream AG, ve středu uvedlo, že zatím nevylučuje, že se vedení podaří po havárii obnovit a zprovoznit. Podle německé rozvědky to ale možné nebude, napsala německá média. Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné a naopak zmiňovalo Spojené státy. Moskva hodlá kvůli záležitosti svolat jednání Rady bezpečnosti OSN. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65) s dotazem, o jak závažný bezpečnostní problém jde a kdo by za poškozením mohl stát.
"Pokud jsem tomu správně porozuměl, tak Nord Stream 2, který byl natlakovaný plynem, připraven k zásobování, se vypouští. Nord Stream 1 v současnosti nedodává nic. V této situaci si je potřeba uvědomit, že do Evropy v rámci plynu přijde hodně málo. Nevím, kdo je v současnosti to schopen nahradit, aby dodávky plně pokryly celou zimu. Ani nevím, jak moc jsou naplněné zásobníky, to se uvidí. A pokud jde o otázku, kdo to udělal, to nevím. Vždy si při takové události člověk klade otázku, komu takové jednání slouží. Těžko to může sloužit Rusům, kteří byli i přes špatné vztahy s EU ochotni plyn dodávat, a stále jsou země, které ho potřebují," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že ale je potřeba si uvědomit, že podobné kroky zvedají cenu plynu na burze, což je příznivé pro ruskou stranu.
"Pak nastává otázka, komu by to prospělo. A to já nevím. Mohu se domnívat, ale nechci rozvíjet nějaké teorie. Signifikantní byl výrok exministra zahraničí Polska Radoslawa Sikorskiho, který poděkoval Spojeným státům. Pokud by za tím stály, tak by jen dokončily svou kritiku v rámci jeho vybudování. Ale ani tady nevím. V žádném případě to nebylo dílo náhody a dopady, obávám se, budou značné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že do spekulací se pouštět nebude.
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, ty švédské pak v úterý varovaly před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Plyn uniká ve velkém množství ze třech různých míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.
"Nikdo teď nedokáže seriózně říci, jak to tam dole vypadá," řekl mluvčí provozovatele plynovodu Ulrich Lissek. Dá se prý odhadovat, že poškození je rozsáhlé, o způsobu opravy nebo nákladech na ni nechtěl spekulovat. Německé rozvědky podle listu Tagesspeigel varovaly, že Nord Stream možná po havárii už nebude nikdy fungovat. Pokud se nepodaří potrubí opravit velmi rychle, dostane se do něj obrovské množství slané vody, což způsobí korozi.
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes oznámila, že na vyšetřování incidentu se bude podílet i německé námořnictvo. Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýšilo úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů. Norská vláda následně oznámila, že na místo vyšle armádu. Výbuchy zvýšily ceny plynu na burze.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.