Reklama:

Nakažených covidem v Česku přibývá. Primář infekčního oddělení promluvil o nových možnostech léčby a vyzdvihl nutnost nechat se očkovat

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2022

Šíření epidemie v Česku dál zrychluje, za posledních sedm dní přibylo v Česku téměř 17.100 nových případů koronaviru, což je asi o 1300 víc než předchozí týden. Týdenní počet nově nakažených stoupl, přestože v tomto týdnu byl ve středu státní svátek, kdy se méně testovalo. V tomto týdnu také laboratoře poprvé od první poloviny dubna odhalily více než 4000 nových případů za jeden den. V pondělí jich testy potvrdily 4731, v úterý 4211, jak vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle pro ŽivotvČesku.cz popsal nové léky a zdůraznil, že nejlepší ochranou zůstává očkování.

Reklama:

Počet hospitalizovaných s potvrzeným covidem stoupl v mezitýdenním srovnání asi o 370 na 1361, v těžkém stavu je 46 nakažených, tedy o polovinu víc. Statistiky také v uplynulých sedmi dnech evidují 70 zemřelých s potvrzeným koronavirem, o týden dřív to bylo o 15 méně.

V dalších měsících odborníci očekávají zhoršení situace a vyšší počty nakažených i hospitalizovaných, a proto apelují na lidi, a to hlavně z rizikových skupin, aby se nechali naočkovat, případně přeočkovat.

Reklama:

Stejný názor zastává také primář Aleš Chrdle, přestože jsou léky na covid stále účinnější. "Očkování je jednoznačně stále nepřekonatelná ochrana číslo jedna. Ani do budoucna z těch léků, které jsou či budou dostupné, ve vývoji není nic lepšího než odolnost vyvolaná očkováním. Vždy je lepší se virem vůbec nenakazit. Když už se nakazíme, tak je lepší vědět, že se s nemocí vypořádáme mnohem rychleji a snáz. Všechny dostupné léky koneckonců pomáhají našemu imunitnímu systému se s virem poprat. Virus sice zničí, ale často jen částečně, vlastně dávají imunitnímu systému čas jej pohltit a zlikvidovat. Zároveň doufám, že očkovací látky se budou nadále vyvíjet a zdokonalovat a udrží nás na dohled toho, jak se vyvíjí samotný virus," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na infekční nemoci.

Vyjmenoval dokonce konkrétní medikamenty, jaké mají lékaři v České republice nyní k dispozici a používají je na boj proti covidu. Důležité je ale pamatovat na to, že je nutné je v případě potřeby začít užívat co nejdříve.

"V současnosti máme tři antivirotika, která se používají v přednemocniční péči, než se samotné onemocnění covid-19 »rozjede«. To jsou nirmatrelvir/ritonavir, který by měl být v nejbližší době k dispozici. Pak je tady molnupiravir, který používáme od jara a máme s ním dobré zkušenosti, a pak remdesivir, který je také účinný, ale jeho nevýhoda je, že se zatím podává pouze intravenózně. Měla by však být ve vývoji i tabletová forma. Další léky se používají v nemocniční péči a ty mají za úkol zmírnit přehnanou imunitní odezvu na virovou nákazu," uvedl primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,1 milionu případů nákazy koronavirem a na onemocnění s prokázaným covidem celkem zemřelo 41.090 lidí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: