Reklama:

Covid v Česku bude i v následujících pěti letech, odhadl vakcinolog Roman Chlíbek. Každý z roků by se ale měl lišit

Vakcinolog Roman Chlíbek
Vakcinolog Roman Chlíbek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2022

Řada odborníků v čele s ministerstvem zdravotnictví očekávala už v úvodu letošní podzimní sezóny nástup koronavirové vlny epidemie, která by ale neměla způsobit s ohledem na mírnější a dominantní varintu omikron zahlcení zdravotnictkého systému, uvedli to pro ŽivotvČesku.cz. V předchozích dvou letech onemocnění covid-19 dokázalo paralyzovat běžný život lidí v různých částech světa. Letos se vlivem řady faktorů Česká republika v úvodu listopadu ocitla v situaci, kdy počet hospitalizovaných s potvrzenou nákazou klesl na 543, nemocniční péči tak vyžaduje nejméně nakažených od poloviny července. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz zkušenému odborníkovi - předsedovi České vakcinologické společnosti Romanu Chlíbkovi (57), jak zcela hypoteticky vidí život s covidem v následujících pěti letech. Onemocnění plně nezmizí, bude mít ale odlišnou intenzitu, uvedl uznávaný odborník.

Reklama:

Letos v březnu se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba, zda už v úvodu roku má resort odhady v rámci podzimní vlny epidemie covidu. Odpověď byla kladná, dokonce už tehdy na ministerstvu probíhaly přípravy.

Reklama:

"My se připravujeme, protože na podzim nějaká vlna bude, to víme. Zatím nevíme jaká, jestli to bude třeba omikron, či to bude nějaká závažnější mutace, případně naopak mírnější. Připravujeme se na to, připravujeme kampaň, aby lidé řešili očkování, protože rizikové skupiny, ale zejména někteří senioři nejsou naočkovaní. Ukázalo se, že ti, kteří naočkovaní byli, tak nikdo neměl v souvislosti s omikronem vážný průběh. Monitorujeme situaci, připravujeme se na podzimní vlnu, ale zatím nikdo neví, jaká bude," uvedl tehdy pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V úvodu října skutečně došlo na vzestup covidových případů. Ohledně dotazu, jak to bude s epidemií do dalších - chladnějších měsíců, se v danou dobu pokusil nastínit pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a exšéf zdravotnictví Roman Prymula.

"Je těžké predikovat z dlouhodobého hlediska, jak se bude chovat podzimní vlna. Přichází totiž dříve, než se očekávalo. Důvod je zřejmý, protože letní vlna prakticky vůbec neodezněla. Docházelo sice k poklesu, ale velmi mírnému. Vlna neklesla k nulovým hodnotám. Protože se zhoršilo počasí, klesla teplota, tak začala poměrně rychle vlna podzimní. Zatímco doposud tam nebyl vidět nějaký velký nárůst, tak oproti tomu ho už teď vidíme. Souběžně s tím vidíme, že se to projevuje i na nárůstu hospitalizací," uvedl v prvním týdnu října zkušený odborník a o pár týdnů později byl z chování covidu jako řada jeho kolegů překvapen, bez vlivu vládních opatření totiž začala podzimní vlna bez výkyvů brzdit, a to v době, kdy jiné evropské země zaznamenaly výrazně zvýšený záchyt pozitivity.

Významný podíl klesajícícho trendu v ČR pak Roman Prymula přisoudil počasí, tedy říjnovým nadprůměrným teplotám - s tím tedy docházelo k nižší koncentraci osob v uzavřených prostorách, v nichž vlivem počasí bylo možné intenzivně větrat, svou roli sehrála i míra proočkovanosti a prodělání nemoci u české populace, uvedl.

Aktuální stav epidemie má nadále velmi příznivé - klesající hodnoty. Testy v sobotu potvrdily 144 nově nakažených koronavirem, což je o jednotky případů méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s potvrzenou nákazou klesl na 543, před týdnem jich bylo o 200 víc. V těžkém stavu je 25 pacientů, v mezitýdenním srovnání o šest méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemie covidu tedy v celkovém měřítku v Česku zpomaluje přibližně měsíc.

Celkově jde o významnou změnu oproti předchozím letům. Jak to bude do budoucna s koronavirem, tedy zda příkladem v následujích pěti letech se dá očekávat, že covid přestane být rizikem, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala profesora epidemiologie a vakcinologie Romana Chlíbka.

"Troufám si odhadnout, že s covidem se budeme setkávat každý rok v rámci vaší otázky, kdy se budou objevovat větší, či menší epidemie. A v případě, že dojde k nějaké významné mutaci a s tím výrazné změně dominující varianty, některý rok může opravdu epidemie následkem toho být silná, jiný rok oproti tomu slabší. Ale obecně se domnívám, že v horizontu příštích pěti let se covid v našich evropských podmínkách bude dále vyskytovat a odhaduji, že každý rok může být trochu odlišný," sdělil pro ŽivotvČesku.cz předseda České vakcinologické společnosti, co by v rámci současných dat viděl jako možný scénář.

Nadále platí, že proti těžkému průběhu covidu může podle ministerstva zdravotnictví ochránit vakcína. V Česku je proti koronaviru plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou téměř 620.000. Za sobotu zdravotníci aplikovali kolem 900 dávek, o týden dříve jich bylo přes tisíc.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: