Reklama:

Zimní vlna covidu neomezí životy Čechů. Mluvčí resortu ministra Vlastimila Válka uvedl, jaká situace to může změnit

Ministr Vlastimil Válek a primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová
Ministr Vlastimil Válek a primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2022

Odborníci očekávají, že by se počty pozitivních případů v souvislosti s novým typem koronaviru mohly začít zvyšovat přibližně ve druhé polovině listopadu. Významnou roli sehraje zejména počasí, které ovlivňuje chování lidí a zároveň má vliv na intenzitu šíření viru. Podobný názor zastává i ministerstvo zdravotnictví, které ale ohledně vzedmutí zimní vlny neplánuje zavádět restriktivní opatření. Pouze v případě, že by došlo na masivní nárůst, situaci budou korigovat vlastními opatřeními krajské hygienické stanice, které spadají pod resort ministra Vlastimila Válka (62), uvedl to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz mluvčí úřadu Ondřej Jakob.  

Reklama:

Epidemiologická situace je v uplynulém říjnu i listopadu odlišná, než jaká byla v loňském roce. Tehdy na začátku listopadu mělo Česko denní počty pozitivních záchytů za jeden okolo 10 tisíc, vyplývá to z údajů zveřejňovaných na webu ministerstva zdravotnictví. Šlo o silnou vlnu epidemie, kterou překonala vlna následující, a to na přelomu ledna a února, kdy počty případů atakovaly hranici 60 tisíc.

Že dojde na situaci, kdy počty nakažených ještě letos porostou, uvedl před víkendem pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a exministr Roman Prymula. Podle něj by ale neměla situace být nijak dramatická a němělo by ani hrozit přetečení kapacity nemocnic. O nástupu zimní vlny podobně mluvil na konci října na dotaz redakce i molekulární genetik Jan Pačes.

Reklama:

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví letos na opatření omezující životy Čechů nemá dojít. "Plošné opatření nechystáme, bude to spíše na úrovni krajských hygienických zařízení v případě, že by došlo k nárůstu epidemie. To znamená, že v krajích, kde by došlo k vyšší intenzitě šíření covidu-19, tak tam to bude řešit krajská hygiena. Pokud nebude vyloženě nová riziková varianta viru v rámci epidemie, či by nedošlo k mimořadné situaci, tak plošná restriktivní opatření včetně lockdownů mohu vyloučit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Rezort ministra Válka k situaci přistupuje benevolentněji zejména z důvodu, že v současné době je převažující variantou koronaviru omikron. Oproti předchozím variantám jako byla delta, delta plus, či původní wuhanská, vykazuje dominantně klinicky méně závažný průběh onemocnění, je ale oproti tomu výrazně nakažlivější - má schopnost rychleji se šířit.

"Nošení ochrany úst a nosu jsme v současnosti doporučili, ministerstvo bude řešit roušky a respirátory srze krajské hygienické stanice v nemocnicích a zařízeních sociální péče, kde mohou svým vlastním opatřením vyžadovat uplatnění ochrany dýchacích cest, což se i děje. Vše ostatní je pak na dobrovolnosti a ministerstvo zdravotnictví jednoznančně doporučuje zejména lidem patřícím do rizikové skupiny, aby nošení ochrany úst a nosu v období, kdy je zvýšené riziko nákazy jakýmkoliv respiračním onemocněním, uplatnili," dodal pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu zdravotnictví.

Česko od konce letošního července překonalo dvě nepatrné covidové vlny, kdy maximum pozitivních zýchytů se pohyboval do 4700. V nemocnicích to bylo necelé 2000 covidových pacientů, a to v nejvyšší hodnotě v daném období.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: