Reálná mzda Čechů klesla o 9,8 procenta. Finanční tíseň nutí stále více lidí krást potraviny v obchodech
Čechům se žije čím dál hůře. Alespoň to ukazuje skutečnost, že reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se podle Čekého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39.858 korun, inflace ale rostla rychleji. Ve společnosti se také začíná objevovat trend, kdy dochází k vyššímu množství krádeží běžných potravin. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového firemního sociologa Vojtěcha Bednáře, který na současnou situaci má jasný pohled.
Všeobecné zdražování jednoznačně má dopad na obyvatele Česka. Lidé v nouzi ale nechodí pro zásoby jen do potravinových bank, stále více se uchylují ke krádežím zboží v obchodech. Nárůst drobných krádeží pozorují policisté prakticky ve všech krajích.
"Pokud jde o krádeže lidí v obchodech, tak jsou tam tací, kteří jsou na tom opravdu špatně. Pak je tam kategorie lidí, kteří tak činí spíše ze současného stresu, než že by to bylo tím, že trpí enormní chudobou. A pak jsou tací, jak říká kolega Prouza, že tak činí pro zábavu. Já bych v tomto směru nebyl k lidem takový, protože to je věc, která je dost hraniční. Pokud vás při takovém činu chytí, tak hrozí nejen řešení s policií, ale i to, že přijdete třeba o zaměstnání, to už by člověka bolelo asi hodně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog, které kategorie lidí se uchylují v rámci nouze ke krádežím příkladem základních potravin.
Pokud jde o propad reálných mezd, tak se podle analytiků projevuje ve snížené spotřebě domácností. Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci se podle nich budou reálné příjmy snižovat i v příštím roce, i když už pomalejším tempem než nyní.
"Skutečně reálná mzda klesla, ale pokud se to rozbije na jednotlivé obory, tak zjistíme, že nejméně si pohoršili nekvalifikovaní dělníci a nejhůře si pohoršili učitelé a v podstatě všichni, kdo pracují ve státní správě. Má to ale i takové »B«, které je velmi důležité. Ti, kteří si pohoršili nejméně, jsou současně lidé, jejichž pracovní místa mohou být v budoucnu nejvíce ohrožena. Zatímco ti, kteří přišli o největší část peněz, jsou lidé, kteří mají nějakou míru jistoty, že jejich místa budou fungovat," vysvětlil profesionál v oboru sociologie Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Průměrná nominální mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2295 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37.530 korun, u žen byl 32.171 korun.
V krajích se reálná kupní síla propadla v rozmezí od 8,9 do 10,5 procenta. Nejlépe vychází ze srovnání Moravskoslezský kraj, kde se reálná mzda snížila právě o 8,9 procenta díky vyššímu nominálnímu nárůstu průměrné mzdy, který tam jako jediný překonal sedm procent. Praha zaznamenala propad reálné mzdy o 9,7 procenta, stejně jako kraje Jihomoravský a Liberecký. Ve Zlínském kraji se mzdy reálně snížily o 9,8 procenta a ve Středočeském kraji o 9,9 procenta. V Ústeckém a Plzeňském kraji byl pokles o 10,4 procenta, a krajích Karlovarském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a v kraji Vysočina dosáhl 10,5 procenta.
Nejbohatším regionem podle absolutní úrovně výdělků zůstává Praha s průměrnou mzdou 48.712 Kč, druhý je Středočeský kraj s 39.711 Kč. Naopak Karlovarský kraj je nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní, aktuálně jediný pod hranicí 35.000 Kč.
Oborem s nejnižším nárůstem nominální mzdy byly zdravotní a sociální péče, kde meziročně vzrostla o 0,6 procenta, a veřejná správa, kde vzrostla o 0,9 procenta. Nejvýrazněji se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila v odvětví ostatní činnosti, a to o 10,1 procenta. Následovaly s růstem kolem devíti procent doprava a skladování a administrativní a podpůrné činnosti.
"V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu bude zřejmě i v závěru roku. Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění," uvedl k údajům ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší," dodal.
Podle generálního ředitele společnosti Up Česká republika Stéphana Nicolettiho donutil pokles reálných mezd už tři čtvrtiny zaměstnanců k výraznému omezení některých výdajů. "Vzhledem k současné situaci se podle našich dat největší úspory týkají dovolené, stravování v restauracích, kultury, ale také třeba sportovních aktivit. Obecně platí, že lidé šetří omezením nákupů lepších či kvalitnějších produktů nebo služeb, stejně jako značkových výrobků," uvedl.
Krádež jako přestupek:
Jdo o § 8 – Přestupky proti majetku spáchané fyzickou osobou, Zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích. Za daný typ přestupku je možné uložit pokutu příkazem na místě do výše 10.000 korun.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.