Reklama:

Klimatolog a meteoroložka promluvili o rizicích oteplování. V ČR je to každých deset let průměrně o 0,47 stupně

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2022

Podzim je ročním obdobím, které se v Česku otepluje nejpomaleji. Za 60 let se průměrně podzimní teploty zvýšily každé desetiletí o 0,2 stupně Celsia, což odpovídá nárůstu teploty o 1,2 stupně, řekl klimatolog z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Pavel Zahradníček. Nejrychleji se naopak otepluje léto, každých deset let průměrně o 0,47 stupně. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o dopadech vyšších teplot meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Zjevnou příčinu a jasné vysvětlení tohoto nerovnoměrného oteplování různých částí roku klimatologové zatím nemají. Při podrobnějším pohledu na podzimní teploty v posledních 60 letech se ukazuje, že jediným měsícem, který se statisticky významně otepluje, je listopad. "Září a říjen se také oteplují, ale nikterak statisticky významně," řekl Zahradníček. Více než podzim, avšak méně než léto se oteplují zima a jaro, a to o 0,37 stupně za deset let. V zimě to znamená, že ubývá dnů, kdy je pod nulou a přibývá deště na úkor sněhu.

Pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová uvedla, že růst teplot má nepříznivé dopady. "Určitě je to problém a my to poznáváme na tom, že se prodlužují vlny veder, to znamená délka výrazně nadprůměrných teplot. V letním období působí větší teploty špatně, protože máme výrazně větší výpar, to znamená, že se prohlubuje sucho a atmosféra má více energie, proto jsou daleko častěji bouřky a další meteorologické jevy," upřesnila meteoroložka.

Reklama:

Letošní podzim se teplotně nijak výrazně nevymykal z podzimů posledních let a byl o 1,2 stupně Celsia teplejší, než je průměr let 1961 až 2000. Odchylky od dlouhodobého průměru však byly plošně velice nerovnoměrné. Zatímco například na Olomoucku byl rozdíl nejmenší, výrazně větší rozdíl od průměru byl zaznamenán na jihozápadě republiky, v jižních Čechách a na Vysočině. "Zajímavé je, že výrazně vyšší kladný rozdíl teplot vzduchu byl zaznamenán na horách než v nížinách. To značí pomalejší nástup zimy v horském prostředí," řekl Zahradníček.

Množství srážek na podzim se statisticky významně nemění. Průměrně roste o 2,3 milimetru za deset let a rostoucí trend je pozorován na 79 procentech stanic, které mají dlouhou řadu měření. Letošní podzim byl srážkově normální, avšak v Čechách pršelo nadprůměrně a na Moravě podprůměrně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: