Na rok 2023 si plánovalo dát předsevzetí 52 procent Čechů. Lékařka promluvila o zlém vlivu alkoholu na hubnutí
Na rok 2023 si plánovalo dát novoroční předsevzetí 52 procent Čechů. Skoro polovina z nich se rozhodla zaměřit na zdraví a pohodu, 41 procent pak na finanční cíle. Následuje kondice a osobní rozvoj, které shodně dosáhly 30 procent. Vyplývá to z průzkumu, který provedla sociální investiční síť eToro mezi 2000 Čechy. Lidé mohli označit více možností. Ohledně předsevzetí, mezi které se řadí i hubnutí, pro ŽivotvČesku.cz promluvila lékařka Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy. "Alkohol má na nárůst hmotnosti velký vliv," uvedla.
Finanční cíle zaznamenaly velký nárůst v prioritách Čechů pro rok 2023 ve srovnání s předsevzetími na letošek, kdy je uvedlo 32 procent respondentů.
Nejčastější finanční cíl pro příští rok je začít si přivydělávat a zvýšit tak svůj příjem (44 procent), v závěsu dodržet stanovený rozpočet (38 procent) a šetřit na velkou životní událost, jako je auto nebo dům (34 procent). I pro loňský rok byl první přivýdělek (46 procent), za ním následovala motivace vytvořit si nouzové úspory (42 procent).
"Krize životních nákladů dominuje novinovým titulkům a zjevně nutí lidi více přemýšlet o tom, jak vycházet s penězi v příštím roce. I když všichni doufáme, že finanční tlak v roce 2023 poleví, Češi se zjevně chystají příští rok bojovat a zlepšit způsob, jakým hospodaří se svými penězi, místo toho, aby strkali hlavu do písku," uvedl analytik eToro Sam North.
Finanční předsevzetí šlo podle průzkumu nejsnáze dodržet. Letos ho dodržovalo po dobu tří měsíců a více 79 procent Čechů, což je více než u jakéhokoliv jiného typu předsevzetí. Třetině Čechů se nepodařilo svá finanční předsevzetí dodržet, protože jim to nedovolovaly rostoucí účty za domácnost (62 procent), inflace snižující disponibilní příjem a příliš mnoho výdajů k pokrytí (48 procent), ukázal průzkum.
Nejobtížnější pro Čechy bylo dodržet předsevzetí typu fitness a zdraví s pohodou. Přesto oba cíle zvládlo držet po dobu tří měsíců a déle 58 procent Čechů. Kondici (58 procent) a osobní rozvoj (50 procent) řeší nejčastěji nejmladší věková skupina z průzkumu ve věku 16 až 24 let. Naopak zdraví a pohodu si volí často lidé ve věku 55 až 65 let. Finanční předsevzetí si pak nejčastěji dává produktivní skupina ve věku 25 až 34 let.
Velmi častým předsevzetím je hubnutí a omezení alkoholu. Samotný alkohol totiž nemívá za následky jen nepříjemné kocoviny, podepisuje se i na těle. "Alkohol má na nárůst hmotnosti velký vliv. Obsahuje mnoho prázdných kalorií nejen ze samotného alkoholu, ale i z cukru obsaženého v likérech, vínu, aperitivech, míchaných nápojích a dalších. Navíc alkohol podporuje chuť k jídlu a také snižuje naši ovládací schopnost, tedy je větší riziko, že po alkoholu sníme kdeco," uvedla pro ŽivotvČesku.cz doktorka Taťána Staňková.
Přestože alkohol růst hmotnosti v negativním smyslu slova výrazně ovlivňuje, na jeho pravidelných konzumentech si lze často všimnout, že jsou hubení a ani přes přísun prázdných kalorií nepřibírají. Tento jev odbornice na stravování jednoduše vysvětlila.
"Pokud jde o problematiku alkoholismu, na počátku je alkoholik obézní, protože hodně pije a ještě k tomu jí. Chronický alkoholik v pokročilém stádiu je hubený, neboť už jenom pije a nejí. Navíc v důsledku poškození jater už ani nesnese tolik alkoholu, stačí mu 2 nebo 3 panáky místo jedné láhve, a má tudíž i známky poruchy výživy ve smyslu podvýživy a nedostatku vitamínů a bílkovin," dodala Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy pro ŽivotvČesku.cz.
Respondenti byli také dotázáni na některá neobvyklá předsevzetí, která si dali v minulých letech. Zmínili mimo jiné předsevzetí sbírat odpadky v trávě a na ulici při procházce se psem, cíl uběhnout deset kilometrů, snaha o to nepřibrat na váze více než v minulém roce, touha najít si životní lásku nebo přání naučit se čarovat, dodalo eToro.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.