Reklama:

Jako sestřička pomáhala lidem, po operaci nádoru skončila na vozíku. Příběh Soni odhaluje paradox života

Sestřička Soňa
Sestřička Soňa
Foto: Se svolením NF Galenos
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2023

Jako zdravotní sestřička na interním oddělení pomáhala druhým, v roce 2020 musela podstoupit operaci nádoru, teď potřebuje pomoc sama. To je příběh Soni (48), které při operaci byla narušena mícha a skončila na invalidním vozíku. Pro ni i rodinu to byla velmi těžká rána. Ale nevzdali se a zvládli životní zkoušku skvěle. Dokázali získat první finance na pomůcky i rehabilitace, které jsou ale velmi nákladné, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz Dominika Uhrová z NF Galenos, který pomáhá shánět potřebné prostředky pro Soňu.

Reklama:

Příběh Soni ze Světlé nad Sázavou není tím, který by byl beznadějný. Maminku tří dětí sice zasáhly vážné zdravotní potíže, ale vývoj její léčby je prakticky zázrak. Paradoxem v jejím životě je, že před dvěma lety jí byl diagnostikován nádor v míše na krční páteři, kdy následně musela být operována. Zákrok se zdařil v tom, že se lékařům podařilo nádor plně odstranit, ale došlo na poškození míchy. Sympatická sestřička přestala cítit nohy, cit v rukou měla pouze slabý. Ocitla se na invalidním vozíku a na dlouhé měsíce byla oddělena od svých nejbližších, hlavně od tehdy teprve devítiletého nejmladšího syna.

Reklama:

"Její manžel s celou rodinou ale vynaložili všechny síly, aby sehnali finanční prostředky na přestavbu domova pro potřeby jejich maminky na vozíčku. A díky mnoha dobrým lidem, kteří se složili na rehabilitace a fyzioterapie, mohla paní Soňa začít cvičit a zvolna se přibližovat ke svému snu, být zase co nejvíce soběstačná a k dispozici svým blízkým," uvedla dále pro ŽivotvČesku.cz Dominika Uhrová z Nadačního fondu Galenos.

Soňa popsala, že si na začátku intenzivní fyzioterapie nedokázala představit, že by mohla dokázat i jinou činnost, než že aspoň s pomocí rukou přesedne z vozíku na lůžko nebo na WC. Po několika měsících ale zvládla k přesunům částečně zapojit i dolní končetiny a zlepšila se také její koordinace trupu. Těšily ji pozitivní reakce nejen rodiny, které pro ni byly obrovskou motivací pro další terapie.

Uvedla, že to byla velká dřina a překážky si vyžádaly hodně její trpělivosti a odhodlání. Dnes už se dokáže dostat do kleku a také se ze země sama posadí na vozík či naopak se spustí šikovně z něj dolů. Stále ale ještě bohužel necítí pohyby a polohy dolních končetin, popsala dále Dominika Uhrová.

Soňa potřebuje další intenzivní individuální terapii, specializovanou přesně na míru její diagnózy. Od dalších rehabilitací si slibuje, že ještě více posílí své tělo a konečně se dokáže sama postavit. Pro svůj sen, aby zase mohla chodit a postarat se o sebe, svoji rodinu a pacienty v nemocnici, je ochotna i nadále dělat maximum. "Moje děti jsou pro mě motorem, abych došla k cíli," sdělila pro ŽivotvČesku.cz žena, které zákeřné onemocnění obrátilo život o 180 stupňů. Pokud chcete sestřičce Soně pomoct, lze tak učinit na oficiální stránce Pomoc pro Soňu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: