Předpověď počasí na další týden. Ve videu meteoroložka přiblížila, jaké extrémy může přinést únor
Držte si klobouky. Tak by se dal shrnout hned počátek příštího týdne, kdy se vítr pořádně předvede. "V nárazech bude jeho síla o rychlosti 50 až 70 km/h, v pondělí v Krušných horách a v Krkonoších ještě silnější. V kombinaci se sněžením se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Teploty ale půjdou v nižších polohách mírně nahoru – v nížinách bude sníh přecházet do srážek smíšených nebo dešťových. Na horách ale v příštím týdnu napadne až kolem 30 centimetrů nového sněhu," uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
V pondělí lze očekávat oblačno až zataženo, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Ojediněle srážky mrznoucí. Noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle -8 °C. Denní teploty 0 až 5 °C. Větrno.
V úterý si počasí nachystá oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 1 až -3 °C. Denní teploty 0 až 5 °C. Větrno.
Ve středu bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.
Ve čtvrtek je možné počítat s tím, že bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.
V pátek bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.
Jaké extrémy počasí může přinést únor?
Nejvyšší teplota: 27. února 1944 bylo v Českém Krumlově 22 °C. Ale únorová »dvacítka« padla i nedávno, a to 23. února 2021 ve Vyšším Brodě.
Nejnižší teplota: 11. února 1929 byla naměřena doposud nejnižší teplota na našem území, a to -42,2 °C v Litvínovicích u Českých Budějovic. Únor 1929 byl nejchladnější únor s průměrnou teplotou -13,2 °C.
Nejteplejší únor byl nedávno - v pražském Klementinu 2020, kdy byla průměrná teplota vzduchu 6,9 °C.
Pro únor jsou typické velké skoky teplot i velké denní amplitudy – tedy rozdíl minimálních a maximálních teplot, například 21. února 2012 byla denní amplituda v místě Kvilda-Perla 32,8 °C.
Výška sněhu: 29. února 1952 ležela největší výška sněhu na Lysé hoře, a to 293 centimetrů sněhu.
"V únoru na nás většinou plně dolehne nedostatek denního světla a slunečních paprsků. A to i přes to, že po únorových »Hromnicích« se začínají bílé dny opět prodlužovat. Na »Hromnice« se v porovnání se zimním slunovratem den prodlouží na jihu našeho území o 1 hod a 16 min, na severu o 1 hod a 24 min," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.